Czy nadwaga prowadzi do zmian w mózgu?

Brzmi groźnie.

Czy otyłość prowadzi do "usuwania" połączeń między neuronami?

Nie od dzisiaj wiadomo, że otyłość pogarsza stan naszego zdrowia. Lekarze biją na alarm w związku z zagrożeniem m.in. dla układu krążenia, oddechowego, kostnego, ale jak się okazało, otyłość może także niszczyć nasz mózg. 

Naukowcy z Medical College of Georgia przeprowadzili doświadczenie na myszach. Podzielono je na dwie grupy, z czego jedna z nich przyjmowała pokarmy zawierające 10% tłuszczów nasyconych, a druga 60% tych tłuszczów. Zawartość składników odżywczych i białka była na tym samym poziomie. Co się okazało? Oczywiście myszy z drugiej grupy mocno przytyły i miały mniej połączeń synaptycznych. 
Jak się to ma u ludzi? Naukowcy twierdzą, że wygląda to podobnie. U osób borykających się z otyłością stwierdzono, że mikroglej pochłania połączenia synaptyczne. Dlaczego? Funkcją mikrogleju jest usuwanie obumarłych neuronów. Kiedy w organizmie jest za dużo tłuszczu, pojawia się przewlekły stan zapalny, na który autoimmulogicznie reaguje mikroglej. Jakie są skutki dla funkcjonowania? Zostają osłabione funkcje poznawcze. U myszy zauważono, że te z nadwagą gorzej się uczyły.

Zobaczcie także: Czy problemy rodzinne sprzyjają otyłości dzieci i młodzieży?

Autorka badań, dr Alexis M. Stranahan mówi, że: "W normalnych warunkach mikroglej w mózgu znajduje się w ciągłym ruchu. U osób otyłych komórki jednak przestają się poruszać i zaczynają zjadać synapsy".

Jest to jednak proces odwracalny. Kiedy zmieniono dietę gryzoni, a te schudły, funkcjonowanie mikrogleju wróciło do normy.

Zobaczcie także:Źródło: Focus.pl
Foto: Thinkstock


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Wtorek 01.12.2015 (aktualizacja: 2015-12-01)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Anonim
Dla tych co się odchudzają proponuje włączyć do kuracji figurena slim, po tym jak włączyłam ten preparat moje odchudzanie znacznie przyśpieszyło
Dodano: 2015-12-04 14:42:00 Zgłoś nadużycie
Anonim
Czyli dosc bzdur nt 'puszystych'? Trzeba dbac o prawidlowa wage, a nie tlumaczyc sadlo miloscia do siebie!
Dodano: 2015-12-01 15:07:39 Zgłoś nadużycie
Anonim
jak schudnąć? moja odpowiedź jest taka, warto stosować do diety suplement Slimcea. Są to tabletki na odchudzanie które faktycznie działają. Mi pomogły schudnąć 12kg wieć i każdej pomogą, ale pamietajcie o diecie.
Dodano: 2015-12-01 11:43:55 Zgłoś nadużycie