Czy pić w czasie posiłku?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań. Zobaczcie, jak brzmi na odpowiedź.

Czy pić w czasie posiłku?

Czy pić w czasie posiłku?


Zapewne większość z Was przed spożyciem posiłku najpierw przygotowuje sobie kompot, kawę, czy herbatę, a może tylko wodę. To już tak nam weszło w nawyk, że nie zwracamy na to uwagi, tymczasem czy aby na pewno jest to bez znaczenia dla naszego układu trawiennego?

Okazuje się, że kiedy spożywamy lekkie dania składające się głównie z owoców i warzyw, wtedy nasz żołądek nie odczuwa większych zmian, jednak kiedy w grę wchodzą dużo cięższe do strawienia posiłki, picie napojów może znacznie utrudnić trawienie. Otóż w momencie kiedy spożyjemy np. wysokotłuszczowe danie razem z dużą ilością płynów, nasze soki trawienne zostaną rozcieńczone i będzie im dużo gorzej poradzić sobie z rozłożeniem danego pokarmu, przez co na długo pozostajemy ociężali. Problem ten najczęściej dotyka osoby mające problemy gastryczne. Niewskazane jest również spożywanie czarnej herbaty, która wykazuje działanie hamujące wchłanianie żelaza. Jeżeli jednak jesteśmy zupełnie zdrowi, teoretycznie nie ma przeciwwskazań do spożycia np. wody mineralnej, czy zielonej herbaty do posiłku.

Czy pić w czasie posiłku?

Czy pić w czasie posiłku?


Najlepiej jednak wypić ok. szklankę wody, czy innego płynu około pół godziny przed posiłkiem, a także po posiłku, dzięki czemu potem spożyjemy mniejszą ilość pożywienia - najbardziej powinny to stosować osoby odchudzające się.

Tutaj od razu warto wyraźnie zaznaczyć, że niezwykle ważna jest jakość spożywanych napojów. Na pewno niewskazane jest picie piwa, kolorowych i gazowanych napojów, ponieważ to właśnie one przyczyniają się do wzdęć i innych przykrych niespodzianek ze strony układu pokarmowego, a także mają dużą ilość kalorii.

Warto jednak sięgnąć po herbaty poprawiające trawienie, czyli np. zieloną czy czerwoną. Poza tym trzeba pamiętać, że każdy posiada swoją indywidualną ilość przyjmowania płynów. Ponadto w czasie choroby, wysiłku fizycznego, czy upałów ilość wypitej wody powinna wzrosnąć.

Jednym słowem lepiej nie pić w czasie posiłku, a ok. 30 minut przed czy po, ale jeżeli nie mamy problemów z układem pokarmowym, herbaty nam nie zaszkodzą.

Czy Wy spożywacie płyny w czasie jedzenia?


Zobaczcie, co jedzą polskie blogerki modowe:Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: ShutterstockDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Czwartek 14.08.2014 (aktualizacja: 2014-08-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×