Czy połączenie paracetamolu i kofeiny może być niebezpieczne dla zdrowia?

Czasami słyszymy, że pewnych leków nie powinno się łączyć z napojami, które zawierają sobie kofeinę. Czy tak jest w przypadku paracetamolu? Czy takie połączenie może być dla nas niebezpieczne?

paracetamol i kawa.jpg

Czy połączenie paracetamolu i kofeiny może być niebezpieczne dla zdrowia?

Biorąc nawet słabe leki, jeśli połączymy je z nieodpowiednimi składnikami, możemy spowodować niepożądane reakcje. Warto zatem wiedzieć, które zestawienia mogą być dla nas niebezpieczne i zamiast pomóc, wyrządzą w naszym organizmie duże szkody.

Zobacz też: KAWA JEST SKUTECZNĄ POMOCĄ W WALCE Z CUKRZYCĄ? 

Któż z nas nie sięgnął nie raz po paracetamol? Leki z tym składnikiem to jedne z najbardziej popularnych tabletek, które mają nam pomóc walczyć z bólem. Jednak w ostatnim czasie niektórzy naukowcy ostrzegali, że połączenie paracetamolu z kawą lub innym napojem zawierającym kofeinę, może bardzo szkodzić naszej wątrobie. Czy to prawda?

 

Aby faktycznie doszło do szkodliwych reakcji, które negatywnie wpływają na naszą wątrobę, musielibyśmy wypić około 20 filiżanek kawy lub innego napoju, który w swoim składzie ma kofeinę. Mało kto jest w stanie wypić taką dawkę jednego dnia, zatem raczej nie ma większych powodów do obaw.

Zobacz też: DLACZEGO KAWA NIE ZAWSZE DZIAŁA TAK SAMO I NIE POBUDZA KAŻDEGO? 

- Nie ma niebezpieczeństwa związane z przyjmowaniem normalne dawki terapeutyczne produktów acetaminofenu i picia kawy lub innych napojów zawierających kofeinę. Osoby, które biorą normalne ilości paracetamolu mogą pić kawę i inne produkty zawierające kofeinę, bez obaw - wyjaśnia Sid Nelson, współautor najnowszych badań prowadzonych na ten temat.

Jeśli zatem przestrzegamy  przyjmowania określonej dawki paracetamolu nie musimy się obawiać, że w połączeniu z napojami zawierającymi kofeinę, nasza wątroba będzie narażona na niebezpieczeństwo.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Czwartek 19.03.2015 (aktualizacja: 2015-03-19)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×