Czy praca z mężczyznami może nam szkodzić?

Zastanawiałyście się kiedyś, jak praca z mężczyznami oddziałuje na wasze życie? Naukowcy to sprawdzili.

Czy praca z mężczyznami może nam szkodzić?

Czasy kiedy kobiety miały zajmować się tylko domem, a to mężczyźni utrzymywali rodziny poszły w zapomnienie. Teraz coraz więcej pań nie wyobraża sobie siedzenia w domu. Kończymy studia, czy nawet jeszcze w ich trakcie idziemy do pracy i rozpoczynamy rozwój kariery zawodowej. 

Od dawna także nie ma mocnego podziału na damskie i męskie zawody, choć w niektórych panowie mają przewagę liczebną. Naukowcy postanowili sprawdzić, jak na kobiety wpływa praca w zawodach zdominowanych przez mężczyzn. Okazało, że panie wykonujące taką pracę mają zaburzone procesy chemiczne w mózgu. 

Zobaczcie także: Poznaj skuteczny sposób na stres

Naukowcy z Uniwersytetu Indiana skupili się na zawodach zdeterminowanych przez płeć, w których to liczba kobiet w zespole wykonującym dane zajęcie wynosiła mniej niż 15% pracowników. Do tych zawodów należał m.in.: nadzorca budowlany, inżynier. 

W badaniu porównywano poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, którego poziom waha się w ciągu dnia. W celu analizy porównawczej wykorzystano wyniki innych badań, w których zbadano poziom kortyzolu w chwili przebudzenia, 30 minut po wstaniu, w czasie obiadu i przed snem. 

Wyniki zaprezentowano na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Socjologicznego. Okazało się, że panie, które wykonują tzw. męskie zawody, mają wyższy poziom hormonu stresu w ciągu dnia, co wynika też z indywidualnych cech, np. stanu cywilnego, ilości dzieci, stanu zdrowia, korzystania z używek. Taki stan rzeczy może prowadzić do większego rozdrażnienia i mniejszej efektywności w pracy.

Zobaczcie także: Czy stres wpływa na kondycję włosa?

Zdarza się też, że panie czują się wykluczone w swoim zespole właśnie zważywszy na płeć, mają niesprzyjające warunki do pracy i są o wiele bardziej narażone na molestowanie seksualne. 

Wahania poziomu hormonu stresu z kolei mogą prowadzić do poważnych chorób. 
Zobaczcie także:


Źródło: cosmo.pl
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Natalia , Sobota 05.09.2015 (aktualizacja: 2015-09-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×