Czy przed snem powinniśmy korzystać z telefonu komórkowego?

Naukowcy przed tym przestrzegają. Sprawdźcie dlaczego.

Czy przed snem powinniśmy korzystać z telefonu komórkowego?

Zapewne często przed snem sprawdzacie wiadomości na swoim telefonie, czy tablecie. Okazuje się, że może to bardzo źle wpływać na wasz sen. 

Badacze z Brigham & Women’s Hospital w Bostonie stwierdzili, że kiedy na nasz mózg działają niebieskie promienie, które są emitowane właśnie przez nowinki technologiczne, ten odbiera sygnał, że jest dzień. Światło to bowiem zmniejsza wydzielanie melatoniny, czyli hormonu snu. 

Zobaczcie także: Noworodek wielkości telefonu komórkowego walczy o życie

Przeprowadzono zatem ciekawy eksperyment. Zbadano 12 ochotników. Spali oni pod okiem naukowców. Przez 5 wieczorów z rzędu 4 godziny przed zaśnięciem czytali książki na tabletach, a przez kolejne 5 w wersji papierowej. 

Zobaczcie także: Jak wygląda dzień bez telefonu?

Okazało się, że kiedy czytali z tabletów, wykazywali większe trudności z zasypianiem i krócej byli w fazie REM, co skutkowało trudniejszym wybudzeniem oraz sennością w ciągu dnia. 

Jak zatem sobie radzić? Lekarze zalecają, aby co najmniej 2 godziny przed snem zrezygnować z korzystania ze sprzętu elektronicznego, które emituje niebieskie promienie i najlepiej sięgnąć po książkę w wersji papierowej, czy wypić ziołową herbatę. 

Życzymy wam dobrych nocy. Zobaczcie także: Foto: Shutterstock

Dodał(a): Natalia , Piątek 31.07.2015 (aktualizacja: 2015-07-31)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×