Czy skłonność do depresji jest dziedziczna?

Zobaczcie, co na ten temat sądzą naukowcy.

depresja-dziedziczna.jpg

Jeśli Twoja mama cierpi na depresję, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i Ty zachorujesz na tę chorobę. Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco przeprowadzili badania, które wykazały, że córki mogą dziedziczyć po matkach skłonność do depresji. 

 Zobacz także: Czy depresja jest chorobą kobiet?

W badaniu wzięło udział 35 rodzin, których członkowie zostali przebadani za pomocą rezonansu magnetycznego. Naukowcy skupili się na porównaniu budowy układu kortolimbicznego - sieci kontrolującej emocje i biorącej udział w powstawaniu depresji - u matek i córek, matek i synów oraz ojców i dzieci obojga płci. 

Wyniki wykazały, że podobieństwo ukształtowania badanego obszaru mózgu było największe u matek i córek, w związku z czym istnieje duże prawdopodobieństwo, że depresja, jeśli cierpi na nią matka, może z czasem dotyczyć także córki. To pierwsze badania, które wykazały tak bliskie podobieństwo układu kortolimbicznego. 

Zobacz także: 5 najbardziej popularnych mitów na temat depresji

Oczywiście, powstawanie depresji to nie tylko sprawa genetyki. Choroba ta może rozwijać się także bez udziału genów dziedziczonych po matce. Życiowe doświadczenia i środowisko społeczne również mają duży wpływ na rozwój emocjonalny. 

Zobacz także: 23 oznaki tego, że a długo jesteś singielką

Źródło: MilionKobiet.pl, naukawpolsce.pap.pl
Foto: ThinkstockDodał(a): Karolina Zdunowska , Czwartek 04.02.2016 (aktualizacja: 2016-02-04)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×