Czy sól naprawdę jest taka niebezpieczna?

To, że soli nie można jeść w nadmiarze, jest ogólnie wiadome. Czy jednak cała anty-solna kampania ma prawdziwe uzasadnienie?

Czy sól naprawdę jest taka niebezpieczna?

Czy sól naprawdę jest taka niebezpieczna?

Wszyscy przestrzegają, by ograniczyć sól do minimum. Niektóre zalecenia mówią, że najlepiej w ogóle wyłączyć ją z diety. Czy jednak tak drastyczne podejście ma naukowe podstawy?

Głównym argumentem zwolenników wyłączenia soli z diety jest fakt, że jedzenie zbyt dużych jej ilości zwiększa nasze ciśnienie krwi. A to właśnie ono według statystyk jest przyczyną wielu zgonów. 

Ostatnie badania przeprowadzone przez prestiżowe pismo medyczne New England Journal of Medicine, nie zaprzecza wcześniejszym badaniom, które mówią, że należy ograniczać spożycie soli, jednak zwraca także uwagę na to, że jej całkowite wyłączenie z naszej diety nie jest uzasadnione i mądre.

nadmiar soli2.jpg

Całkowite pozbycie się soli z diety nie jest zdrowe

Raport przeprowadzony na zlecenie Instytutu Medycyny Akademii Nauk w USA pokazał, że nie powinno się zniechęcać do zbytniego ograniczania spożycia soli (czyli poniżej 6g soli dziennie), gdyż tak naprawdę nie ma naukowego potwierdzenia na to, by mogło to pomóc w utrzymaniu lepszego zdrowia.

Najnowsze badania pokazały, że związek miedzy zwiększonym ciśnieniem krwi, a nadmiernym spożyciem soli, jest nie jest tak duży jak przypuszczano i nie może stanowić podstawy do tego, by namawiać ludzi do drastycznego odrzucenia soli.

Niebezpieczna dawka soli, która może powodować problemy ze zdrowiem to 17 g dziennie. Jednak nie ma naukowo potwierdzonych dowodów, które mogłyby uzasadnić spożywanie mniej niż 6 g soli dziennie, co więcej, znaczne zejście poniżej tej dawki zwiększa ryzyko chorób prowadzących nawet do śmierci.

Jak zatem widać ze spożywaniem soli jest jak ze wszystkim innym. Najlepiej znaleźć złoty środek i zachować nieprzesadny umiar.

 

 Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Piątek 21.11.2014 (aktualizacja: 2014-11-21)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×