Czy trzeba bać się nadżerki

Lekarz zdiagnozował u ciebie nadżerkę. Teraz zamartwiasz się, bo słyszałaś, że to może oznaczać stan przedrakowy. Spokojnie. Nadżerka nie jest zmianą nowotworową. Wymaga jednak stałej kontroli, ponieważ w tym miejscu łatwo o infekcje, również te niebezpieczne, związane z wirusem HPV. I to one, a nie nadżerka, mogą prowadzić do raka.

Czy trzeba bać się nadżerki

Obiegowe opinie, że nadżerka jest groźna i łatwo zamienia się w nowotwór, mocno zakorzeniły się w naszej świadomości. Błędne przekonanie wzięło się stąd, że kiedyś, zanim jeszcze poznano wartość badań cytologicznych, raka szyjki macicy diagnozowano bardzo późno, gdy był już widoczny gołym okiem. Nowotwór przyjmował wówczas postać czerwonego owrzodzenia na szyjce macicy. Od tamtej pory każda zmiana o czerwonej barwie, także nadżerka, zaczęła budzić grozę. A tak naprawdę nadżerka nie jest nawet uszkodzeniem śluzówki (jak mylnie sugeruje nazwa). Czym zatem jest? Fachowo zmiana ta nosi nazwę ektopii (od "ekotopowy" – przemieszczony) i oznacza przemieszczony nabłonek. Rzadko daje jakiekolwiek objawy, a jeśli już – mogą to być nawracające stany zapalne, obfite upławy i plamienia.

Zamiana miejsc

– Kobieca szyjka macicy wielkością i kształtem przypomina kciuk – tłumaczy dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik. – Gdybyśmy popatrzyli na nią pod mikroskopem, zobaczylibyśmy dwa rodzaje nabłonka. Tarczę szyjki (miejsce, które widzi ginekolog przez wziernik) pokrywa nabłonek wielowarstwowy płaski, który ma barwę
bladoróżową. Natomiast w kanale szyjki (którego przez wziernik zobaczyć nie można) znajduje się nabłonek jednowarstwowy, przez który przezierają naczynia krwionośne i który ma kolor czerwony. Z nadżerką mamy do czynienia, kiedy "czerwony" nabłonek "przemieści się" z kanału szyjki na tarczę. Widoczny jest wtedy w postaci wyraźnej czerwonej plamki. Bardzo wiele z nas rodzi się z taką nadżerką. Potem, w miarę, jak rośniemy i dojrzewamy, nabłonki szyjki powinny zająć odpowiednie dla siebie miejsca. Czasem jednak tak się nie dzieje.

Niebezpieczna strefa

Nadżerka, choć nie jest tak groźna, jak się potocznie sądzi, może mieć jednak działanie niekorzystne. W jej obrębie cały czas toczy się walka między dwoma rodzajami nabłonków – mnożą się, cofają, jeden wypiera drugi.... Jest to więc strefa potencjalnie niebezpieczna, jeśli chodzi o pojawienie się nowotworu. Poza tym przemieszczony "czerwony" nabłonek jest cieńszy, zatem bardziej podatny na infekcje wywołane przez bakterie, grzyby, pierwotniaki, wirusy... Najgorzej jest, jeśli w miejscu nadżerki dojdzie do infekcji wirusem HPV. Potrafi on wyłączyć w komórkach mechanizm apoptozy (czyli dobrowolnej śmierci), który chroni przed rozwojem nowotworu. Wówczas zainfekowane komórki łatwo mogą wymknąć się spod kontroli organizmu i namnażać bez ograniczeń. – Oczywiście infekcja HPV nie jest prostą drogą do raka – uspokaja dr Południewski. – Żeby doszło do przemiany nowotworowej, zakażenie musi trwać długo i przejść w stan przewlekły, muszą też zaistnieć jeszcze inne, nie do końca poznane, czynniki.


Dodał(a): Redakcja , Środa 25.05.2011 (aktualizacja: 2011-05-30)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
MILENA
Witam, bardzo dobry temat od nieleczonej nadżerki o krok do nowotworów, każda rozsądna kobieta powinna systematycznie poddawać się badaniom ginekologicznym.Warto przeczytać bardzo ciekawy artykuł o tematyce nowotworowej http://sites.google.com/site/457news/ i wykonać test.Polecam
Dodano: 2011-09-24 00:41:31 Zgłoś nadużycie
kubson5
Coraz to nowsze rodzaje nowotworów mnożą się jak szarańcza i coraz częściej na ryzyko zachorowania na nowotwór narażeni są ludzie w młodym oraz średnim wieku. Wejdź na stronę http://postlinknews.com/457news.php wykonaj mały test i dowiedz się wszystkiego na temat ciężkiego tematu jakim jest nowotwór.
Dodano: 2011-09-22 11:04:03 Zgłoś nadużycie
magdalenapoz
Wejdź na stronę http://sites.google.com/site/457news/ i bezpłatnie sprawdź czy istnieje u Ciebie zagrożenia zachorowania na raka. Wypełnij test, odpowiedz na kilka pytań i dowiedz się czy trzeba zacząć walczyć. Zrób ro dla siebie i bliskich!
Dodano: 2011-09-09 11:22:03 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×