Czy warto jeść pangę?

Panga stała się w Polsce popularna już kilka lat temu. Jednak do dnia dzisiejszego jej właściwości odżywcze budzą sporo kontrowersji. Jak zatem naprawdę jest z pangą?

panga


Regularne jedzenie ryby jest zalecane przez lekarzy i dietetyków. To właśnie ryby regulują przemianę materii, pozwalają zapobiegać miażdżycy oraz obniżają ciśnienie krwi. Oprócz tego zawierają niezwykle cenne dla naszego organizmu kwasy omega-3.

Kupić pangę, czy wybrać inną rybę? Jeżeli Ty również często zadajesz sobie to pytanie w sklepie, warto abyś poznała plusy i minusy tej azjatyckiej ryby. Czy wiesz, że co piąty filet, który jest eksportowany przez Wietnamczyków trafia do naszego kraju? Skąd zatem tak ogromna popularność tej niepozornej ryby?

Przede wszystkim chodzi o cenę. Kilogram tej ryby kosztuje zaledwie kilka złotych, co w porównaniu z np. łososiem czy dorszem nie nieporównywalnie bardziej opłacalne dla naszych portfeli. Drugą istotną kwestią jest fakt, że panga jest bardzo delikatna i nie ma ości. Dlatego jest tak uwielbiana przez dzieci.

Niestety, to już koniec zalet pangi. Panga pochodzi z mocno zanieczyszczonego Mekongu. Hodowane sztucznie przez Wietnamczyków ryby otrzymują zastrzyki hormonalne, aby szybciej rosły. Wiadomo, im więcej waży ryba, tym więcej pieniędzy trafi do portfeli hodowców.

Sporadyczne zjedzenie pangi nie wyrządzi naszemu zdrowiu krzywdy. Jednak już regularne zajadanie się tą "brudną, śmieciową rybą" może niekorzystnie wpłynąć na nasz organizm. Zamiast kupować pangę, warto rozejrzeć się w sklepie za polskimi rybami. Z całą pewnością wyjdzie nam to na zdrowie.
Tekst: Emilia Czaczkowska

Źródło: MilionKobiet.plPrzeczytaj również:

Magiczny błonnik?

Jedz dla dwojga, nie za dwoje

Czy makaron naprawdę tuczy?Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Piątek 11.05.2012 (aktualizacja: 2012-05-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Malibu89
kiedy często jadłam pangę ale ostatnio wolę od czasu do czasu zjesc dorsza lub wędzoną smażoną lub pieczoną rybkę ;)
Dodano: 2012-05-15 13:51:12 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×