Czy wysokość łóżka wpływa na nasz sen?

Okazuje się, że tak! Sprawdźcie, jaka wysokość łóżka jest optymalna. Radzi ekspert.

Czy wysokość łóżka wpływa na nasz sen?

Czy do tej pory wybierając łóżko, największą uwagę zwracaliście na jego szerokość oraz miękkość materaca? Okazuje się, że nie to jest najważniejsze. Aby lepiej wypocząć, trzeba spać nieco wyżej. Dlatego wybierając najważniejszy mebel do sypialni, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, na jakiej wysokości będzie umieszczony materac. Zdecydowanie nie powinien on znajdować się zbyt blisko podłogi, gdzie zbiera się najwięcej kurzu i brudu. Według ekspertów najlepiej. kiedy wysokość górnej płaszczyzny materaca to 40–50 cm. Jest to umowna granica, bo wszystko zależy od wzrostu osoby, która będzie korzystać z łóżka oraz kondycji jej kręgosłupa.

Jak wybrać odpowiednie łóżko?


Aby odpowiednio dopasować łóżko do sylwetki, podczas zakupu należy usiąść na materacu i sprawdzić, czy swobodnie sięgamy stopami do podłogi. Kolana muszą być ugięte pod kątem prostym.

Zobaczcie także: Ile powinno spać dziecko?

Aby poprawić komfort snu i wypoczynku, trzeba spać wyżej. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest po prostu zakup wysokiego, wygodnego materaca. Im wyższy materac, tym jest większa strefa zgniotu i on po prostu lepiej się do nas dopasowuje, lepiej podpiera kręgosłup. Ważne jest również to, że z wysokiego materaca łatwiej i wygodniej się wstaje - mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Przemysław Gierchatowski, ekspert marki Tempur Sealy.

Możemy wybierać pomiędzy wieloma modelami łóżek o bardzo niskiej ramie, w których materac umieszczony jest zaledwie 10 cm nad podłogą. To bardzo pogarsza komfort wypoczynku. Jeśli w sypialni jest ogrzewanie podłogowe, to ze względu na wysoką temperaturę użytkownicy z pewnością będą mieć kłopoty z zaśnięciem. Wysokość materaca ma również wpływ na higienę snu – im bliżej podłogi, tym więcej nieczystości i kurzu, co związane jest z naturalną cyrkulacją powietrza w pomieszczeniu.

Ten pogląd podzielają również producenci materacy i tendencja jest zwyżkowa. Kiedyś średnia wysokość materaca to było kilkanaście centymetrów, obecnie to jest około 20 cm. A takie najwyższe materace mają nawet powyżej 30 cm – tłumaczy Przemysław Gierchatowski.

Wysokie materace składają się z większej liczby warstw, a co za tym idzie – mają większą odporność, wytrzymałość i nie ulegają odkształceniom.

Zobaczcie także: Czy sen erotyczny może inspirować?

Najwyższymi materacami są materace hybrydowe, które łączą konstrukcję sprężynową z technologią piankową. Pianka zapewnia komfort i wygodne podparcie każdej części pleców. Z kolei sprężyny gwarantują odpowiednią elastyczność.

Jak często wymieniać materac?


Ze względów higienicznych materac powinno się wymieniać co 8–10 lat i na tyle powinien nam on wystarczyć. Dlatego przy zakupie sugeruję, żeby zapoznać się z gwarancją, jaką daje nam producent, bo bardzo często są to gwarancje zaledwie dwuletnie – radzi Przemysław Gierchatowski
Zobaczcie także: 


Źródło: Newseria Lifestyle
Foto: Thinkstock
Newseria Lifestyle CMYK-01.jpg

Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Piątek 29.01.2016 (aktualizacja: 2016-01-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Natalka93
Całkiem interesujący artykuł, z którego wnioskami trudno się nie zgodzić. Bardzo ważne jest to jak śpimy, bo ma to wpływ nie tylko na następny dzień, ale także na nasze zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Dlatego ja postanowiłam, że materac sprężynowy kupię od https://heveamaterace.pl/ , bo wiele osób już im zaufało i jak dotąd nie słyszałam negatywnej opinii.
Dodano: 2017-12-19 10:29:20 Zgłoś nadużycie
elaela
Moim zdaniem pomimo wszystko materac też ma bardzo duże znaczenie. Niedawno udało mi się kupić materac sprężynowy i moim zdaniem jakość snu uległa znacznej poprawie :)
Dodano: 2016-05-30 12:58:55 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×