Czy zimno sprzyja odchudzaniu? Oto odpowiedź

Choć w zimie zazwyczaj przybieramy na wadze bardziej niż w lecie, to czy faktycznie zimne powietrze przeszkadza w pozbyciu się nadmiaru kilogramów, czy może wręcz przeciwnie?

odchudzanie zimą.jpg

Czy zimno sprzyja odchudzaniu? Oto odpowiedź

 

Chłód raczej nie kojarzy nam się z odchudzaniem. To przeświadczenie opiera się na tym, że w czasie zimy zazwyczaj przybieramy na wadze. Dzieje się tak dlatego, że w czasie zimy potrzebujemy trochę więcej energii do tego, by się ogrzać. 

Jednak najnowsze badania pokazują coś innego. Zespół naukowców pod nadzorem prof. Leslie'go Kozaka z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, prowadzi badania dotyczące termogenezy, a także mechanizmów, które są odpowiedzialne za regulację wewnętrznej temperatury naszego ciała. Według ich badań, jeśli ktoś chce zrzucić zbędne kilogramy, powinien nieco zmniejszyć temperaturę w swoim otoczeniu.

- W wyniku zmieniającej się temperatury otoczenia, termoreceptory rozmieszczone na powierzchni ciała wysyłają za pośrednictwem dróg nerwowych informację o aktualnej wysokości temperatury zewnętrznej do ośrodków kontroli temperatury wewnętrznej w podwzgórzu, czyli części mózgu odpowiedzialnej za koordynację procesów fizjologicznych związanych z wydatkowaniem energii - tłumaczy prof. Kozak

Zobacz też: GWAŁTOWNE ODCHUDZANIE, CZY STOPNIOWA UTRATA WAGI – CO JEST LEPSZE? 

odchudzanie zimą.jpg

Spacer w zimie może pomóc Ci odzyskać wymarzoną sylwetkę

 

Jednym z takich procesów jest właśnie produkcja ciepła i utrzymanie odpowiedniej temperatury naszego ciała. Fakt, że nasz organizm potrzebuje odrobinę więcej wysiłku włożyć w to, by utrzymać tę odpowiednia temperaturę sprawia, że energia, którą uruchamia w sobie zaczyna zabierać się za odłożony w naszym organizmie tłuszcz. Działa to na tej samej zasadzie, co wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Wytworzona podczas aktywności energia spala nasz tłuszcz i pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów. 

Zobacz też: BRAK MOTYWACJI DO ODCHUDZANIA? TO NA PEWNO CIĘ PRZEKONA

- Z naszych badań wynika, że u zwierząt poddanych działaniu niskiej temperatury otoczenia natychmiast podejmowana jest decyzja z jakiego źródła pochodzić będzie energia potrzebna do utrzymania stałej temperatury ciała. Jeśli zwierzę jest otyłe, zacznie spalać nadmiar tkanki tłuszczowej, a kiedy poziom zmagazynowanego tłuszczu zbliży się do poziomu obserwowanego w zdrowym, wrażliwym na insulinę organizmie, zwierzę zwiększy pobór pokarmu - mówi prof. Kozak.

Jak widać niższa temperatura naszego otoczenia może pozytywnie wpłynąć na nasz organizm i pomóc nam w walce z otyłością. Może warto zatem odrobinę skręcić ogrzewanie w domu lub przejść się na zimowy spacer, by przybliżyć się do celu jakim jest zdrowa szczupła sylwetka.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Poniedziałek 02.02.2015 (aktualizacja: 2015-02-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×