Czym grozi nadużywanie leków przeciwbólowych?

Po leki przeciwbólowe sięga bardzo wielu Polaków. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, czym może grozić zbyt częste ich przyjmowanie?

leki przeciwbólowe.jpg

Czym grozi nadużywanie leków przeciwbólowych?

 

Polacy bardzo często zażywają tabletki przeciwbólowe. Z badań wynika nawet, że w naszym kraju co 20 osoba zażywa rocznie więcej niż 52 tabletki. To naprawdę bardzo dużo.

Wielu z nas jednak bagatelizuje lub nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie spustoszenie może w naszym organizmie czynić zbyt częste zażywanie leków przeciwbólowych.

Zobacz też: LEKI PRZECIWBÓLOWE ZWIĘKSZAJĄ RYZYKO WYSTĄPIENIA WAD WRODZONYCH U TWOICH DZIECI? 

Choć wielu z nas nie bardzo wyobraża sobie życia bez tabletek na ból, warto bardzo dobrze przemyśleć ich zażywanie, a przede wszystkim ilość jaką przyjmujemy, gdyż nie pozostaje to bez negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

 

Badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia Wielkiej Brytanii opublikował ostatnio dość niepokojące wyniki badań. Okazuje się, że nadużywanie środków zawierających ibuprofen, który jest głównym składnikiem wielu leków przeciwbólowych, może prowadzić nawet do zapalenia jelit, a także przyczyniać się do rozwoju celiakii, czyli nietolerancji glutenu.

To oczywiście nie wszystkie negatywne skutki. Od dawna wiadomo już, że zbyt częste przyjmowanie tabletek na ból może podrażniać jelita i prowadzić do powstawania wrzodów żołądka.

Nie tylko badania przeprowadzone w Anglii przemawiają za tym, że dla dobra naszego zdrowia najlepiej jest ograniczyć przyjmowanie leków przeciwbólowych do minimum. Konsekwencje z ich nadmiernego przyjmowania mogą być bowiem na tyle poważne, że ciężko będzie poradzić sobie z nimi w przyszłości. 

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Niedziela 05.04.2015 (aktualizacja: 2015-04-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×
  • Leki na ból i gorączkę

    Leczenie lekkiego przeziębienia w dzisiejszych czasach jest bardzo łatwe. Gdy tylko dopadnie na ból głowy czy lekka gorączka wystarczy nabyć w sklepie lub aptece lekki środki. czytaj więcej