Czym jest niebezpieczny "Paracetamol Challange"?

Co jakiś czas w sieci pojawiają się łańcuszki wyzwań, które można podjąć. Niektóre jednak są bardzo niebezpieczne... Na czym polega Paracetamol Challange?

leki przeciwbólowe.jpg

Czym jest niebezpieczny "Paracetamol Challange"?

Od jakiegoś czasu w sieci panuje moda na "challange", czyli wyzwanie, które najpierw wykonuje się samemu, a następnie wyznacza się osoby, które mają to zrobić jako kolejne, a jeśli nie, ponoszą karę.

Jednak oprócz tych zabawnych i przynoszących pożytek wyzwań, po sieci krążą także te, które nie są ani mądre, ani bezpieczne dla zdrowia i życia. Ofiarami takich szokujących i niebezpiecznych "zabaw" są zazwyczaj nastolatkowie, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, że chęć zaimponowania rówieśnikom, mogą przypłacić nawet życiem. 

Zobacz też: LEKI PRZECIWBÓLOWE ZWIĘKSZAJĄ RYZYKO WYSTĄPIENIA WAD WRODZONYCH U TWOICH DZIECI? 

Jednym z takich niebezpiecznych wyzwań jest zyskujące ostatnio bardzo na popularności Paracetamol Challange. Polega ono na tym, że osoba, która decyduje się wziąć udział w takiej "zabawie" musi połknąć niebezpieczną dawkę leków, a następnie nominować kolejne osoby, które mają to zrobić.

 

Skutki takiej rozrywki mogą być tragiczne. Przekonali się o tym wszyscy kilka dni temu, gdy 19-letnia dziewczyna z Wielkiej Brytanii biorąc udział w Paracetamol Challange połknęła dawkę leków, która okazała się dla niej niestety śmiertelna. 

Ten łatwo dostępny lek, jeśli zostanie przedawkowany, może być bardzo niebezpieczny. Skutkami zbyt dużej dawki paracetamolu mogą być naprawdę tragiczne.

Zobacz też: CZY POŁĄCZENIE PARACETAMOLU I KOFEINY MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNE DLA ZDROWIA? 

Dzienna dawka nie powinna przekraczać 5 g. Kiedy w naszym organizmie znajdzie się około 10 g paracetamolu grozi nam senność, żółtaczka, intensywne wymioty u dziecka i u dorosłego, a także zaburzenia orientacji. Dawka 15 g jest już uważana za śmiertelną i może spowodować śmierć.

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dostępne są łatwo bez recepty, nie oznacza to jednak, że nie są niebezpieczne. Trzeba o tym pamiętać, gdy sięgamy po jakiekolwiek tabletki. 

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Czwartek 28.05.2015 (aktualizacja: 2015-05-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar