Dieta sokowa sposobem na uporczywe kilogramy

Dieta sokowa to dieta wegetariańska. Jakie owoce są najlepsze i czy istnieją jakieś przeciwwskazania do stosowania diety sokowej?

obk MK główne.jpg

Zasady diety sokowej

Dieta nie może trwać dłużej niż 5-7 dni. Podczas jej stosowania bardzo ważne jest regularne przyjmowanie soków o stałej porze, w ilości 5-6 na dobę. Poza tym można ją stosować nie częściej niż jeden raz na kwartał. Każdy posiłek stanowią soki, które trzeba samodzielnie przygotować ze świeżych owoców i warzyw. Nie wolno dodawać do soku żadnych otrębów czy płatków i nie wolno go rozcieńczać wodą. Każdy posiłek w postaci soku powinien mieć objętość około 0,5 litra, a to oznacza, że na dobę należy wypić 2,5-3 litry soku. Nie można również spożywać żadnych pokarmów o stałej konsystencji, a ostatni sok trzeba wypić nie później niż 2 godziny przed snem.

Efekty stosowania diety sokowej

Zgodnie z informacjami podawanymi przez zwolenników diety sokowej, ma ona oczyszczać organizm z nagromadzonych w nim toksyn, a także doprowadzić do redukcji masy ciała. Nie istnieją jednak żadne badania, które potwierdzałyby możliwość oczyszczenia organizmu z nagromadzonych w nim toksyn w ciągu tygodnia stosowania diety. Stosowanie racjonalnej diety powinno być regularne i permanentne – poddawanie się terapii oczyszczającej raz na kwartał nie przyniesie dużych i trwałych efektów. Oczywiście na diecie sokowej można stracić średnio 2-3 kilogramy, ale prawdopodobnie dość szybko powrócą.

Przeciwwskazania do stosowania diety sokowej

Z diety tej nie mogą korzystać wszystkie osoby, a szczególnie nie poleca się jej:

  • borykającym się z chorobami przewlekłymi, jak np. cukrzyca, nadciśnienie;
  • pracującym fizycznie;
  • intensywnie uprawiającym sport;
  • kobietom w ciąży;
  • dzieciom i młodzieży.

Czy wymagane jest jakieś specjalne przygotowanie diety?

Nagłe zaprzestanie spożywania posiłków może stanowić duży szok dla organizmu. Sytuacja ta najprawdopodobniej będzie skutkować rozdrażnieniem, ogólnym złym samopoczuciem, zmęczeniem. Do tego mogą pojawić się napady głodu – może dojść do niekontrolowanego sięgania po duże ilości jedzenia. Wówczas efekt przeciwny do zamierzonego jest gwarantowany. W związku z powyższym przygotowywanie organizmu do przeprowadzenia diety sokowej ma ogromne znaczenie. Jak takie przygotowanie powinno przebiegać? Już na dwa tygodnie przed dietą należy zmniejszać kaloryczność posiłków, a także ograniczyć słodycze i tłuste potrawy, zastępując je dużą ilością świeżych warzyw i owoców.

Czy dieta sokowa jest zdrowa?

Samodzielnie przygotowane, świeże soki mają zbliżoną wartość odżywczą do tej występującej w surowych owocach i warzywach, a to oznacza, że dostarczają one dużych ilości witamin oraz składników mineralnych, jednak zawierają mniej błonnika. Dietetycy podkreślają, że przebywanie na takiej diecie przez 1 – 2 dni nie przyniesie żadnej szkody, dlatego można ją zastosować jako kurację oczyszczającą na weekend. Jeśli stosuje się ją przez dłuższy czas, może się to źle zakończyć. W związku z tym warto przed rozpoczęciem diety skonsultować się z lekarzem lub/i dietetykiem.


Dodał(a): Izabela Popko , Wtorek 03.10.2017 (aktualizacja: 2017-10-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
mi tam powodowały że cągle chciało mi się jeść, bo jestem przyzwyczajona do chrupania i efekt właściwie był odwrotny do zamierzonego. dopiero jak wróciłam do normalnego żywienia i sobie kupiłam tabletki iqacai to zaczęłam chudnąć i to calkiem sporo, bo schudłam aż 12 kilo w ciągu dwóch miesięcy. na szczęście, bo dopiero wyglądam jak człowiek :P
Dodano: 2017-10-05 16:10:02 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×