Dieta a zmarszczki

Zmarszczki są nieuniknionym elementem starzenia się, ale to nie znaczy, że walka z nimi musi być bezcelowa. Ochrona skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym jest najważniejszą rzeczą, którą możesz zrobić, aby nie dopuścić do zmarszczenia, zwiotczenia i odbarwienia skóry.

bez zmarszczek

Niektórzy w ramach walki z oznakami starzenia próbują różnego rodzaju zabiegów, takich jak stosowanie cudownych pigułek, botoksu, liftingu, czy też operacji plastycznych. Ale te metody pochodzą z zewnątrz. Co natomiast z ochroną twojej skóry od środka?

Czy coś tak prostego jak zmodyfikowanie twojej diety może pomóc ujędrnić skórę twarzy i uniknąć pojawianiu się zmarszczek w przyszłości?

Usuwanie zmarszczek: nie….  Młodszy wygląd: tak

Nauka udowadnia od dawna, że to co jemy lub czego nie jemy definitywnie wpływa na zdrowie naszej skóry. Najbardziej zewnętrzna część naszego ciała i jej najszerszy obszar czyli skóra, jest stale narażana na różnego rodzaju stresy, wliczając w to wiele czynników środowiskowych. Dlatego twoja nowa dieta nie jest w stanie usunąć wszystkich twoich zmarszczek, czy też zatrzymać procesu starzenia się skóry, aczkolwiek to co jesz może mieć  ogromny wpływ na to jak wyglądasz, a także na to jak się czujesz.

Zdrowa dieta = walka ze starzeniem

Eksperci podejrzewają, że witaminy A, C i E oraz minerały takie jak cynk i selen mogą spowolnić pojawianie się pierwszych zmarszczek poprzez redukowanie potencjalnie nieszkodliwych wolnych rodników produkowanych przez komórki skóry. Bogate w karotynę owoce i warzywa takie jak melony, morele, marchewki, słodkie ziemniaki, czy też szpinak mogą również przyczynić się do polepszenia stanu zdrowia twojej skóry.

Wskazówka: w codziennej diecie wybieraj warzywa i owoce o kolorze ciemnej zieleni, żółtym, pomarańczowym i czerwonym. Im ciemniejszy kolor, tym więcej karotyny.

Ogranicz spożywanie prostych produktów żywnościowych o wysokim wskaźniku glikemicznym, takich jak białe pieczywo, przetworzone jedzenie, słodycze i barwione sztucznie napoje. Zwykle są ubogie w witaminy i mają wysoki poziom cukru. Zamiast tego wybieraj produkty złożone o niskim wskaźniku glikemicznym, takie jak rośliny strączkowe, pełnoziarniste pieczywo, czy płatki.

Zdrowe jedzenie dla twojej skóry

Witamina A
- Szpinak, liście sałaty, marchew, zagaszone soki owocowe, słodkie ziemniaki
- Melony, mango
- Niskotłuszczowe mleko, jajka
Witamina C
- Czerwony pieprz, brokuły
- Brzoskwinie, pomarańcze, melony, kiwi
Witamina E
- Orzechy i ziarna
Cynk i Selen
- Produkty pełnoziarniste
- Jajka, niskotłuszczowe mleko

Odwiedzając fontannę młodości

Wyobraź sobie, co dzieje się z rośliną, gdy nie jest podlewana przez dłuższy czas. Zaczyna opadać, a zaraz potem usychać i łamać się. Można próbować ocalić roślinę, podlewając ją znowu, ale zostanie ślad po uschnięciu w postaci zniszczonych liści. Woda ma podobne działanie dla ludzkiego organizmu. Poprzez jej picie, nawilżasz skórę od wewnątrz, co pomaga jej zachować elastyczność i gibkość. Co za tym idzie, skór jest mniej zwiotczona, mniej wysuszona i mniej zniszczona..

Dostajesz to, co dajesz

Ulepszone menu nie będzie lekarstwem na lwie zmarszczki czy linie wokół ust, ale kilka nowych nawyków żywieniowych pomoże twojej skórze. Póki co, nauka nie wymyśliła nic nowego, jeśli mowa o ochronie przed zmarszczkami. Odkryto natomiast, że te same witaminy i minerały, które mogą chronić twoją skórę, wpływają także na zdrowie twoich oczu, zębów, paznokci, kości oraz na układ krążenia.

Jeśli twoim celem jest utrzymanie młodego wyglądu przez jak najdłuższy czas, nie możesz myśleć tylko o zewnętrznych sposobach na jego osiągnięcie. Zróżnicowana dieta, bogata w owoce i warzywa pomoże utrzymać ci młody wygląd przez wiele lat. Plusem będzie nie tylko to jak będziesz wyglądać, ale także to, że będziesz cieszyć się świetnym zdrowiem

Tarcza dla twojej skóry

Karm swoją skórę od środka, ale nie zapominaj o dokarmianiu jej z zewnątrz, zwłaszcza gdy jesteś narażona na silne działanie promieni słonecznych, zarówno w lecie, jak i w zimie.  Dla ochrony:
- Spędzaj mniej czasu na dworze
- Myj swoją skórę delikatnie każdego dnia, nie zapominaj o nawilżaniu
- Wklepuj olejek do opalania, noś okulary przeciwsłoneczne i kapelusz.

Źródło: RealAge.com

Przeczytaj również:

Dieta z supermarketu

15 sekretów udanego odchudzania

Diety na telefon
Dodał(a): Katarzyna Szuwara , Wtorek 19.06.2012 (aktualizacja: 2012-06-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×