Produkty light czyli jakie?

Widząc na produkcie napis "light" lub "lekki" możemy sądzić, że nie zawiera on tłuszczu ani cukru, że ma obniżoną ilość kalorii i jest przeznaczony dla osób borykających się z nadmierną masą ciała. To słuszne skojarzenie, ale czy zawsze prawdziwe odnośnie produktów, które znakowane są takim hasłem? Co znaczy produkt "light"?

light

Produkty typu "light" czy "lekkie" to takie, które według norm powinny zawierać o 30% niższą wartość kaloryczną od produktu standardowego lub o 50% niższą zawartość tłuszczu od produktu standardowego. Jak to sprawdzić? Przestudiować etykietę! A potem porównać, z wartościami na produkcie standardowym.

Czytając etykietę produktów spożywczych, zwróć uwagę na:
Skład produktu – składniki powinny być tam wymienione w kolejności od tych, które stanowią największą wagowo część produktu do tych, które stanowią jego najmniejszą część. Jeśli więc w składzie na pierwszych pozycjach znajduje się cukier, sacharoza, syrop glukozowy, glukozowo-fruktozowy, słód jęczmienny (lub inny), ekstrakt słodowy, syrop kukurydziany, melasa to znaczy, że w składzie produktu jest głównie cukier. Nasza sugestia: czym prędzej odłóż taki produkt na półkę sklepową;
Wartość odżywczą (najczęściej przedstawianą w tabelce i podawaną na 100g produktu) – z niej można wyczytać dokładną zawartość składników odżywczych, np. węglowodanów (w tym często podawaną zawartość cukru), tłuszczu (rozróżnienie na kwasy tłuszczowe nienasycone – korzystne dla zdrowia i nasycone – niekorzystne), białka i błonnika pokarmowego. Wysoka zawartość cukru to ponad 10g na 100g produktu.

W produktach typu "light" cukier najczęściej zastępowany jest sztucznymi słodzikami jak np. aspartam, acesulfam K, sacharyna, ksylitol. Pozwalają one zachować słodki smak produktu przy zmniejszonej kaloryczności. Czy to jest klucz do utraty wagi? Tak, jeśli takie produkty będą stosowane z umiarem. W przeciwnym razie organizm wciąż przyzwyczajany jest do słodkiego smaku, co powoduje pewnego rodzaju "uzależnienie" i prowadzi do nadmiernego spożycia tych produktów – a to w żaden sposób nie pomaga nam w obniżaniu masy ciała

Podobnie jest z produktami odtłuszczonymi. Sięganie po majonez czy serek kanapkowy typu "light" nie oznacza, że możesz jeść je bez ograniczenia. Bo to nie sam ten produkt powoduje, że chudniesz, ale jego obniżona wartość kaloryczna idąca w parze z normalnym lub zmniejszonym spożywaniem produktu.

Napis "light" na opakowaniu często jest po prostu zwyczajnym zabiegiem marketingowym, dlatego przed zakupem oznakowanego nim produktu upewnij się, że spełnia on wymogi lekkości produktu. I nie zapomnij o umiarze, bo to on jest w takiej sytuacji "złotym środkiem".

Tekst: Iwona Bondaruk

Źródło: logo kalorynka.jpg

Przeczytaj również: 

Dieta 1200 kalorii, czyli lekko i zdrowo 

Dieta z supermarketu 

Sztuka jedzenia 


Dodał(a): Ewa Nenko , Piątek 08.06.2012 (aktualizacja: 2012-06-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×