Dlaczego ciągle zajadamy stres słodyczami? naukowcy znaleźli odpowiedź

Wiele osób w stresujących sytuacjach od razu sięga po jakąś przekąskę i nie umie się temu oprzeć, Dlaczego tak się dzieje?

jedzenie słodyczy.jpg

Dlaczego ciągle zajadamy stres słodyczami? naukowcy znaleźli odpowiedź

 

Sięganie po słodkości jest jedną z najczęściej spotykanych reakcji na stresujące sytuacja. Wielu z nas odruchowo bierze do ręki ciastko, kiedy napotyka na przeszkody, które powodują, że się denerwujemy.

Co więcej, za każdym razem, kiedy obiecujemy sobie, że to ostatni raz, przy najbliższej stresującej sytuacji schemat się powtarza. Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz też: UZALEŻNIENIE OD SŁODYCZY - SPRAWDŹ CZY MASZ Z TYM PROBLEM 

Według najnowszych badań opublikowanych w prestiżowym czasopiśmie "Neuron", duży stres powoduje wiele zmian w obwodowym funkcjonowaniu naszego mózgu. To powoduje, że bez naszej świadomości obniża się nasza samokontrola i pobudzają się nasze receptory smaku.

 

W normalnej sytuacji jesteśmy w stanie wyważyć ochotę na słodkie i podjąć zrównoważoną i świadomą decyzję, czy chcemy pilnować naszej diety, czy zrobić sobie mały wyjątek i sięgnąć po coś słodkiego - w sytuacji stresowej nie mamy takiej możliwości. Co to oznacza?

Według naukowców to wszystko sprawia, że słodkie przekąski smakują nam znacznie bardziej, gdy jesteśmy zestresowani, co więcej nasza samokontrola jest znacząco ograniczona przez doświadczany stres, co powodują zmniejszenie działania części mózgu odpowiedzialnych za tę funkcję. 

Zobacz też: DLACZEGO JESIENIĄ MAMY WIĘKSZĄ OCHOTĘ NA SŁODYCZE I JEDZENIE? 

To właśnie dlatego nasze postanowienia o nie zajadaniu stresu najczęściej spełzają na niczym. Najlepiej zatem w takim wypadku nie polegać na własnej silnej woli, bo nawet nauka potwierdza, że możemy nie dać rady. Najlepszym rozwiązaniem jest nie trzymać wokół siebie słodkich przekąsek, które będą nas kusić, gdy dopadnie nas stres.

Zobacz też:

Źródło: Milionobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Środa 19.08.2015 (aktualizacja: 2015-08-19)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×