Dlaczego kawa nie zawsze działa tak samo i nie pobudza każdego?

Niektórzy bez kawy nie są w stanie przetrwać dnia. Są też jednak tacy, którzy twierdzą, że kawa zupełnie ich nie pobudza i nie działa na nich tak jak się tego oczekuje. Dlaczego?

działanie kawy.jpg

Dlaczego kawa nie działa zawsze tak samo i nie pobudza każdego?

Wiele osób pije kawę nie tylko dla jej smaku i aromatu, ale głównie po to, by się nieco pobudzić i dać sobie zastrzyk energii. Kawa jednak nie działa na wszystkich w ten sam sposób i choć dla niektórych może się to wydawać niezrozumiałe, nie wszystkich jest ona w stanie pobudzić do działania. Dlaczego?

Kawa ma w sobie kofeinę, która odpowiedzialna jest za to, że niektórzy z nas czują zastrzyk energii po wypiciu małej czarnej. Jednak pobudzenie nie bierze się z tego, że dostarcza nam go sama kofeina. Przestajemy odczuwać senność przez to, że w naszym mózgu zachodzi pewna reakcja z udziałem tego składnika.

Zobacz też: KAWA JEST SKUTECZNĄ POMOCĄ W WALCE Z CUKRZYCĄ? 

Otóż kofeina ma zdolność wiązania się z receptorami adenozyny, które, poprzez swoją odpowiednią ilość, sygnalizują naszemu mózgowi, że odczuwamy zmęczenie i należy nam się odpoczynek i drzemka. Jeśli jednak dojdzie do połączenia tych receptorów z kofeiną i zatrzymania ich, sygnał ten nie dotrze, dzięki czemu nie odczujemy senności i zmęczenia. 

 

Jednak czułość mózgu na kofeinę może się znacznie różnić. Jest to zależne od tego ile receptorów adenozyny jest w stanie związać się z kofeiną dostarczoną poprzez kawę. Tak więc to, czy kawa na nas zadziała, czy też nie jest bardzo indywidualną sprawą naszych receptorów w mózgu. Stąd biorą się właśnie różnice w odczuwaniu działania kawy.

Zobacz też: KOCHASZ KAWĘ? MUSISZ TO PRZECZYTAĆ! 

Dla niektórych kawa może być więc jednym z lepszych środków, które pomogą obudzić się po nieprzespanej nocy, a dla innych niestety nie będzie to skuteczny sposób na uniknięcie chęci popołudniowej drzemki. 

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Czwartek 12.03.2015 (aktualizacja: 2015-03-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Gray Moka
Na mocne pobudzenie warto wypić filiżankę robusty - ma więcej kofeiny niż arabica. Fantastycznie sprawdzi się w espresso :). Polecam - http://www.graymoka.pl/robusta!
Dodano: 2016-04-23 19:36:22 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×