Dlaczego lepiej nie spać z otwartymi ustami?

Zobaczcie, co na ten temat sądzą naukowcy z Nowej Zelandii.

spanie-z-otwartymi-ustami.jpgJeśli znasz kogoś, kto często śpi z otwartymi ustami albo sama należysz do tej grupy osób - zobacz, dlaczego warto zmienić to przyzwyczajenie.

 Zobacz także: Dlaczego warto uprawiać seks przynajmniej raz dziennie?

Badacze przeprowadzili doświadczenie na grupie 10 osób. Uczestnicy badania przez jedną noc spali normalnie, tak jak to zwykle mają w zwyczaju, a drugiej nocy musieli spać z otwartymi ustami (uniemożliwiono im oddychanie przez noc przy pomocy specjalnego zacisku). Naukowcy zmierzyli poziom pH w ustach zarówno przed snem, jak i po nocy. 

Okazało się, że poziom pH w ustach badanych osób w ciągu dnia wynosił 7,3 (był lekko zasadowy), po zwykłej nocy - 7,0 (neutralny) a po nocy przespanej z otwartymi ustami spadał średnio do poziomu 6,6 (czyli był lekko kwaśny), chociaż w skrajnych przypadkach nawet do 3,6 (bardzo kwaśny). 

Zobacz także: Co grozi osobom, które śpią za dużo?

Takie wyniki badań pozwoliły naukowcom wysnuć tezę, że spanie z otwartymi ustami może powodować choroby uzębienia: utratę szkliwa, powstawanie ubytków (próchnicy). Oddychanie buzią sprawia, że w ustach wysycha ślina a to prowadzi do zakwaszenia środowiska ust.

Dlatego - jeśli chcecie mieć zdrowe zęby - pilnujcie, by w nocy oddychać przez nos, a nie przez usta. Często oddychanie przez usta w czasie snu jest spowodowane katarem czy innymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Jeśli dotyczy Was ten problem - wybierzcie się do lekarza laryngologa (jeśli chcecie na NFZ - potrzebujecie skierowanie od lekarza rodzinnego), by zapobiec dolegliwościom wskazanym przez nowozelandzkich naukowców. 

Zobacz także: Co wpływa na nasze sny?

Źródło: MilionKobiet.pl, kobieta.onet.pl
Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Piątek 12.02.2016 (aktualizacja: 2016-02-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Na podczas snu będę to kontrolować!
Dodano: 2018-07-17 22:45:56 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×