Dlaczego mężczyzna nie rozróżnia tylu kolorów co kobieta?

Was też dziwi, kiedy twierdzicie, że coś jest błękitne, a dla faceta po prostu niebieskie? Wydawać by się mogło, że to jego ignorancja, lecz badania wykazują coś innego. Sprawdźcie.

Dlaczego mężczyzna nie rozróżnia tylu kolorów co kobieta

Kobiety często podkreślają, że ich mężczyźni nie odróżniają kolorów. Zazwyczaj rzuca się to w oczy, kiedy prosimy swoich partnerów o określenie w jakiej barwie lepiej wyglądamy. Chyba żadnej kobiecie nie trzeba tłumaczyć, że może to doprowadzić nawet do... kłótni.

Zobaczcie także: Jak się kłócić, żeby się... nie pokłócić

Mężczyźni nie rozpoznają wielu kolorów i... nic w tym dziwnego. Badania naukowców udowodniły, że winę ponosi ewolucja. Kobiety od wieków musiały rozpoznawać, czy coś jest jadalne, czy nie, co często określały za pomocą kolorów. Z kolei mężczyźni musieli po prostu polować, a nie skupiać się na kolorze sierści zwierząt.

Dlaczego jeszcze mężczyźni nie rozróżniają kolorów?

Postanowiono to sprawdzić. Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie wzięli pod lupę kod DNA, w którym to zauważyli różnicę w genie OPN1LW. Odpowiada on m.in. za rozróżnianie barw i wygląda inaczej u kobiet i mężczyzn. Przebadano 236 osoby z Azji, Europy i Afryki. Okazało się, że za rozróżnianie barw odpowiada chromosom X. Kobiety posiadają dwa takowe chromosomy, a mężczyźni tylko jeden i to właśnie tutaj leży przyczyna problemów z widzeniem barw.

Profesor Israel Abramov z Brooklyn College przeprowadził badania, które pokazały, że panom najciężej rozróżnić odcienie zielonego, niebieskiego i żółtego. Jednak tak naprawdę, problem z rozróżnianiem barw ma tylko 8% panów i 0,5% pań.

Czy teraz popatrzycie na swoich mężczyzn łaskawszym wzrokiem?Zobaczcie także:Źródło: odkrywcy.pl
Foto: ShutterstockDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Wtorek 31.03.2015 (aktualizacja: 2015-03-31)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×