Dlaczego mnie to omija?

Masz ułożone życie i kochającego męża. Do pełni szczęścia brakuje wam tylko dziecka. Staracie się o nie od roku i… nic. Źródłem problemów mogą być nie tylko hormony, lecz także siedzący tryb życia twojego partnera lub jego słabość do gorących kąpieli.

Dlaczego mnie to omija?

Dokładnie wszystko zaplanowałaś. Dbasz o dietę, łykasz kwas foliowy, wykupiłaś nawet karnet na basen. Zależy ci przecież, żeby wasze dziecko urodziło się silne i zdrowe. Robisz notatki w kalendarzu, by dokładnie znać prawdopodobny termin owulacji. W szafce czeka test ciążowy. Co 28 dni, rankiem, w dniu spodziewanego krwawienia, sprawdzasz, czy to już.

Kolejne miesiące przynoszą rozczarowanie, smutek, niepokój. Za każdym razem na teście pojawia się tylko jedna kreska. Czy to znaczy, że jesteś niepłodna? Zdaniem ginekologów o niepłodności można mówić dopiero wtedy, gdy starania o dziecko nie przynoszą efektu co najmniej przez rok. Ten problem dotyczy około 1,3 mln polskich par. Dlaczego nie mogą mieć dzieci? Powodów jest bardzo wiele. Leżą one zarówno po stronie kobiet (zaburzenia hormonalne, choroby ginekologiczne, stany zapalne), jak i mężczyzn (słabe parametry nasienia, nieleczone infekcje).

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na płodność jest też wiek. Z punktu widzenia biologii starania o ciążę powinnaś zacząć przed 30., najpóźniej przed 35. rokiem życia. Im bardziej będziesz zwlekać, tym później możesz się dowiedzieć, że macie z tym kłopot, i mniej czasu pozostanie na leczenie. Wiek twojego partnera ma w tym wypadku mniejsze znaczenie. Jednak, jak podkreślają lekarze, niepłodność zawsze jest problemem pary, a nie tylko kobiety!

Tekst: Iwona Kołakowska

Dodał(a): Redakcja , Środa 13.04.2011 (aktualizacja: 2012-03-01)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Marcelina 32
dowiedz się wszystkiego o jakości ludzkiej spermy - przejdź na http://seksbaza.com
Dodano: 2011-06-16 20:26:37 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×