Dlaczego nas gryzą komary?

Wraz z nadejściem ciepłych dni pojawiają się też one... komary! Wiemy, dlaczego tak chętnie wysysają naszą krew.

Dlaczego nas gryzą komary?

Zapewne znacie to uczucie, kiedy nad waszymi głowami latają komary i po wieczorze spędzonym na dworze, zazwyczaj na waszej skórze pojawiają się swędzące zmiany. Nie da się ukryć, że nikt nie lubi ukąszeń komarów, lecz dlaczego one tak naprawdę tak lubią naszą krew? Naukowcy postanowili to zbadać.

Zobaczcie także: Co odstrasza komary? Oto bardzo prosty i skuteczny sposób

Ekolog Jeffery K. Tomberlin przeprowadził badania. Okazało się, że komary posiadają na swoich czułkach specjalne receptory, dzięki którym wyczuwają konkretne bakterie, które znajdują się na naszym ciele.

Najpierw zbadano o jaką bakterię chodzi, a potem to sprawdzono. Do rurek z miękkiego materiału wlano krew królika, ale tylko na niektórych były wcześniej określone bakterie.

Dwa rodzaje rurek umieszczono w różnych klatkach, w których było po 50 komarów. Okazało się, że rurki, na których była bakteria, cieszyły się 2 razy większym zainteresowaniem owadów.

Zobaczcie także: Czym grozi ukąszenie komara?

Badacze postarają się stworzyć środek, dzięki któremu skutecznie będziemy mogli się chronić przed komarami, lecz nie ukrywają, że będzie to czasochłonne i ciężkie, ponieważ bakterie ciągle ewoluują.

Naukowcy podkreślają także, że obecnie przez nas stosowane środki owadobójcze, negatywnie działają na skórę.

Zobaczcie także:
Źródło: Elite Daily
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Natalia , Poniedziałek 06.07.2015 (aktualizacja: 2015-07-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×
  • Domowe sposoby na ukąszenia komarów

    Domowe sposoby na ukąszenia komarów

    Kiedy tylko robi się ciepło, wieczorami nad naszymi głowami zazwyczaj kręcą się komary, które często pozostawiają na naszej skórze swędzące bąble. Jak sobie z nimi radzić? Mamy domowe… czytaj więcej

  • Czym grozi ukąszenie komara?

    komar

    Sezon upałów, sezon świeżych owoców i warzyw, ale też sezon na komary... Nasze dzieci są narażone na ugryzienia tych owadów nad wodą, na działce, a nawet i w mieście w ciepły letni… czytaj więcej