Dlaczego po wyjściu z basenu szczypią nas oczy? Będziecie zaskoczeni

Zapewne wiele z was do tej pory myślało, że to przez chlor, jednak najnowsze odkrycie naukowców może was mocno zdziwić.

Dlaczego po wyjściu z basenu szczypią nas oczy? Będziecie zaskoczeni

Pewnie wiele z was choć raz w życiu, po wyjściu z basenu cierpiało na ból oczu. Do tej pory zapewne winiliście za to chlor, lecz po tym co odkryli eksperci z Amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (CDC), być może już tak szybko nie skorzystacie z zalet basenu. Okazało się bowiem, że oczy szczypią z powodu obecności w wodzie... moczu!

Przeprowadzono sondę wśród osób, które korzystają z pływalni. Potwierdziło się, że ponad 70% odpowiadających twierdzi, że to właśnie chlor wywołuje zaczerwienienie oczu.

Zobaczcie także: 6 najbrudniejszych rzeczy w waszym otoczeniu

Okazuje się jednak, że nie jest to prawda. Naukowcy twierdzą bowiem, że zanim chlor zniszczy szkodliwe dla nas substancje, najpierw wchodzi z nimi w reakcję.

Prawdziwym powodem czerwonych oczu są mocz i pot, które występują w wodzie z basenu – mówi Michele Hlavs z CDC. Ponadto warto wiedzieć, że charakterystyczny zapach, który czujemy na basenie, to nie jest aromat chloru, ale jego połączenia z potem, brudem i co najbardziej odrażające - moczem!

Zobaczcie także: Domowe sposoby na ból głowy

Zapewne wiele z was zastanawia się teraz, czy aby bezpieczne jest chodzenie na basen, ale spokojnie, naukowcy przekonują, że przed wejściem do basenu, należy po prostu skorzystać z toalety, a potem prysznica. Pytanie tylko, ile osób dostosuje się do tego.

Zobaczcie także:
Źródło: DailyMail
Foto: Shutterstock

Dodał(a): Natalia , Piątek 26.06.2015 (aktualizacja: 2015-06-26)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (4)

Awatar
Anonim
Ja mam zawsze przy sobie Starazolin, ten niebieski, który imituje łzy, więc przynosi ulgę oczom praktycznie od razu. Bardzo polecam ;)
Dodano: 2016-11-28 12:19:51 Zgłoś nadużycie
Anonim
Faktycznie po basenie oczy dają mi się we znaki, ale ponieważ często mam z nimi problem, bo są podrażnione, to już się nauczyłam, że muszę zakroplić sobie niebieski starazolin, żeby oczy nawilżyć, to wtedy dolegliwości mijają.
Dodano: 2015-10-07 15:04:48 Zgłoś nadużycie
Anonim
U mnie po pływaniu występuje dyskomfort okolic intymnych już nie raz probiotyk się sprawdził. Przy pieczeniu/swędzeniu zakładam na noc invag. Swędzenie oraz upławy szybko mijają, już po pierwszej kapsułce czuje poprawę. Skórę, która rónież często swędzi po wizycie na basenie myję emolientami, natomiast oczy zakrapiam świetlikiem.
Dodano: 2015-07-20 09:46:39 Zgłoś nadużycie
Anonim
U mnie największym problemem po basenie było swędzenie okolic intymnych. Nie chciałam rezygnować z basenu, znajoma ratowniczka poleciła mi provag żel. Odkąd przed wyjściem na basen smaruje okolice intymne żelem z kwasem mlekowym, pieczenie czy swędzenie mi nie dokucza.
Dodano: 2015-07-13 13:38:45 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×