Dlaczego warto jeść w ciszy i skupieniu?

Może nie w całkowitej, ale tak by było słychać odgłosy jedzenia.

posilki-bez-muzyki.jpgPo raz kolejny okazuje się, że ważne jest nie tylko to, jak jemy, ale też - w jaki sposób to robimy! Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Brighama Younga w Utah oraz Uniwerstetu Stanowego w Kolorado sprawdzili, jaki wpływ na to, ile jemy mają słyszane przez nas ogłosy chrupania i przeżywania w czasie posiłków. 

 Zobacz także: Czy można jeść rzeczy, które spadły na podłogę?

W sumie przeprowadzono aż trzy eksperymenty. W najciekawszym z nich uczestnicy w trakcie jedzenia słuchali trzech różnych dźwięków: muzykę, głośny i cichy szum. Okazało się, że im bardziej dźwięki ze słuchawek zakłócały im ogłosy przeżuwania i połykania, tym większą ilość jedzenia zjadali badani. Osoby słuchające głośnego szumu lub bardzo głośnej muzyki zjadały najczęściej 4 precle, a te, które słuchały cichego szumu - 2,75 precla. 

Takie wyniki badań, potwierdzone jeszcze przez dwa inne doświadczenia, pozwoliły badaczom wyciągnąć wniosek, że nie warto w trakcie spożywania posiłków słuchać głośnej muzyki czy jeść przy telewizorze. Okazuje się bowiem, że jeśli słyszymy dźwięki powstające podczas jedzenia (przeżuwanie, połykanie, chrupanie) i jemy w pełnej świadomości zjadamy mniej - spożywamy mniej kalorii i wcześniej odchodzimy od stołu. Niezwykle ważne jest skupienie się w czasie jedzenia - tylko w ten sposób jesteśmy w stanie lepiej wyłapać dźwięki, jakie powstają podczas konsumpcji, a co za tym idzie - wyhamować nasz apetyt. 

Dlatego - jeśli kolejny raz będziecie miały ochotę włączyć telewizor na czas posiłku czy głośną muzykę - lepiej zastanówcie się czy warto. Jedzenie w ciszy i skupieniu może być najlepszym (a przynajmniej najmniej angażującym) sposobem na odchudzanie. Oczywiście, nie gwarantujemy, że w ten sposób stracicie kilka kilogramów, ale na pewno wyjdzie Wam to na zdrowie! 

Zobacz także: Obalamy mity dotyczące jedzenia

Źródło: MilionKobiet.pl, naukawpolsce.pap.pl
Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Poniedziałek 21.03.2016 (aktualizacja: 2016-03-21)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×