Dlaczego warto pić herbatę codziennie?

Zobaczcie, co na ten temat sądzą naukowcy.

filizanka-herbaty-dziennie.jpgJeśli uwielbiacie herbatę, to raczej nie powinnyście mieć z tym problemów, ale jeśli nie pijecie herbaty codziennie, może czas to zmienić?

 Zobacz także: 5 najlepszych herbat na odchudzanie

Amerykańscy naukowcy z Baltimore przeprowadzili bowiem badania, które wykazały, że picie herbaty codziennie zmniejsza ryzyko zawału serca i innych poważnych problemów z układem krążenia. Słowem - chcesz mieć serce zdrowe jak dzwon - pij herbatę? Naukowcy, co prawda są jeszcze dość sceptyczni, by wyciągać takie wnioski i będą swoje badania jeszcze kontynuować, ale jak dla nas - wniosek nasuwa się sam! 

Naukowcy z Baltimore przeanalizowali dane dotyczące picia herbaty, które zebrano od ponad 6 tysięcy kobiet i mężczyzn. Przez 11 lat, od 2000 roku, kontrolowano stan zdrowia uczestników badania i notowano wszelkie poważniejsze dolegliwości. Co 5 lat przeprowadzano także tomografem komputerowym badania tętnic, by ocenić odkładanie się złogów wapnia, co jest częstą przyczyną zawału serca. 

Zobacz także: Dlaczego warto pić herbatę jaśminową?

Wyniki wykazały, że u osób, które piły codziennie filiżankę herbaty występowało o 35 proc. niższe ryzyko wystąpienia chorób sercowych niż u osób, które w ogóle nie piły herbaty. Co więcej, osoby które regularnie piły od 1 do 3 filiżanek herbaty dziennie zaobserwowano mniejsze zwapnienie ścianek tętnic wieńcowych. 

Dlaczego naukowcy nie chcą na razie traktować herbaty jako remedium na wszystkie sercowe problemy? Żeby wyciągnąć takie wnioski czeka ich jeszcze do przeprowadzenia szereg badań i doświadczeń. Nie można wykluczyć, że na takie a nie inne wyniki uczestników badania mógł mieć wpływ tryb życia, jaki prowadzą lub inne czynniki. 

Zobacz także: Co zdrowsze - kawa czy herbata?

Źródło: MilionKobiet.pl, rynekzdrowia.pl
Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Sobota 05.03.2016 (aktualizacja: 2016-03-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (4)

Awatar
Gray Moka
Herbat jest tyle rodzajów i tyle dodatków można do nich wrzucić, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie!
http://graymoka.pl/herbaty
Dodano: 2016-04-18 15:32:52 Zgłoś nadużycie
wonder
jestem zwolenniczką picia herbaty, niemal każdej odmiany, byle była dobra gatunkowo, a nie np. najtańszy syf z marketu
Dodano: 2016-03-21 16:38:40 Zgłoś nadużycie
Anonim
dla odchudzających się pomocny może okazać się preparat figurena slim który podkręca metabolizm oraz przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.
Dodano: 2016-03-18 13:43:49 Zgłoś nadużycie
Nina144
jak dla mnie dzień bez herbaty nie ma racji buty...uwielbiam jej wszystkie kolory i smaki.
Dodano: 2016-03-09 19:26:01 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×