Dlaczego warto słuchać rad starszych osób?

Powodów jest na pewno co najmniej kilka. My przedstawiamy najnowsze odkrycie naukowców!

rady-seniorow.jpgStarsi ludzie mają tendencję do udzielania rad, dzielenia się swoim doświadczeniem. To dobrze, i źle. Wszystko zależy od tego, jak często musicie wysłuchiwać takich mądrości życiowych, czy są one wścibskie i mają formę pouczenia, czy może są jedynie drobnymi wskazówkami, zupełnie nieingerującymi w waszą prywatność. Nieraz takie rady mogą być naprawdę cenne! Dlaczego warto dać seniorom się wygadać i pomądrzyć? Niedawno przeprowadzono na ten temat badania, które być może zmienią Wasze nastawienie do pogaduch ze starszymi ludźmi.

 POLECAMY: Do kogo najczęściej wykonujemy pierwszy telefon zaraz po rozstaniu?

Doświadczenie na grupie 2585 osób w wieku od 20 do 80 lat przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Toronto. Na podstawie ankiet dało się porównać wpływ udzielania rad na poczucie sensu w życiu. Okazało się, że największa zależność w tym względzie występuje u osób starszych, tj. po 60 roku życia. Im częściej udzielają one rad członkom rodziny, sąsiadom czy znajomym, tym bardziej cenią swoje życie, traktują je jako bardziej wartościowe w porównaniu do tych osób, które nie mają zbytnio komu się wygadać.  

Dlatego, jeśli chcecie by Wasi dziadkowie, starsze sąsiadki czy inni znajomi staruszkowie cieszyli się lepszym zdrowiem psychicznym - pozwólcie im podzielić się z Wami swoim doświadczeniem życiowym, niech poczują się potrzebni. 

POLECAMY: 17 oznak, że właściwie jesteś swoją własną babcią

Źródło: MilionKobiet.pl, naukawpolsce.pap.pl
Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Poniedziałek 04.04.2016 (aktualizacja: 2016-04-04)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×
  • Psychologia szczęścia

    Szczęście

    Spotkanie pozwoli uzyskać odpowiedzi na pytania: jak czerpać satysfakcję z pracy i z życia, jak doskonalić relacje z innymi oraz jak reagować na trudne sytuacje życiowe. czytaj więcej