Dlaczego warto trzymać się za ręce?

Nie tylko dla przyjemności.

Dlaczego warto trzymać się za ręce?

Lubisz trzymać swojego faceta za rękę? Zapewne większość z was powie, że tak, że to przyjemne, ale czy zdajecie sobie sprawę, że to także zdrowe?
Ten naturalny gest wyzwala w mózgu reakcje chemiczne, które sprawiają, że czujesz się kochana, szczęśliwa.

Oto jak działa na nas trzymanie się za ręce

1. Łagodzi stres


Ten gest powoduje obniżenie poziom kortyzolu (hormonu stresu). Ponadto dotyk może spowodować zmniejszenie uczucia zmęczenia psychicznego i fizycznego.

2. Pogłębia więzi z partnerem


Odpowiada za to oksytocyna, która wzmacnia empatię i komunikację. Naukowcy twierdzą, że to właśnie ten hormon jest czynnikiem, który pomaga w utrzymaniu długich i szczęśliwych związków.

3. Wspomaga prawidłową pracę serca


Trzymanie się za ręce, jak wspominaliśmy, łagodzi stres, ale obniża tym samym ciśnienie krwi, a jak wiadomo, zbyt wysokie ciśnienie jest jedną z przyczyn chorób serca.

4. Działa przeciwbólowo


Badacze twierdzą, że trzymanie kogoś za rękę, ułatwia znoszenie bólu. To właśnie dlatego coraz więcej par decyduje się na rodzinne porody, w trakcie których mężczyźni trzymają za ręce swoje partnerki.

5. Łagodzi strach


W trakcie strasznych scen np. w filmie trzymasz faceta lub przyjaciółkę za rękę? Dzieje się tak, ponieważ w chwili nagłego pobudzenia, mózg wytwarza adrenalinę (hormon walki, strachu i ucieczki), która przyspiesza pompowanie krwi, a co za tym idzie, zwiększając poziom kortyzolu. Z kolei dotyk obniża poziom tego hormonu.

6. Zwiększa poczucie bezpieczeństwa


Czy pamiętasz, jak w dzieciństwie uczyłaś się przechodzić przez jezdnię? Rodzice wtedy trzymali cię za rękę, co dawało ci poczucie bezpieczeństwa. Okazuje się, że dotyk bliskich uspokaja i ułatwia pokonywanie przeszkód.

Macie kogo trzymać za rękę?Zobaczcie także:Źródło: wiedzoholik.pl
Foto: Thinkstock
Dodał(a): Natalia , Piątek 12.02.2016 (aktualizacja: 2016-02-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
tak to działa
Dodano: 2017-03-12 15:30:35 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×