Dokuczliwe zatoki

Od jakiegoś czasu odczuwasz dokuczliwy ból głowy? Masz zawroty głowy podczas pochylania się? Dodatkowo skarżysz się na nieprzemijający katar? Prawdopodobnie cierpisz na chore zatoki. Przeczytaj, w jaki sposób możesz sobie z nimi poradzić.

Dokuczliwe zatoki


Choroby zatok możemy podzielić na cztery rodzaje: zapalenie zatok czołowych, sitowych, szczękowych oraz zatoki klinowej. Każda z tych chorób jest tak samo nieprzyjemna oraz uciążliwa w codziennym funkcjonowaniu.

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia zatok jest bardzo silny ból głowy. Pojawia się on w różnych miejscach, w zależności od rodzaju zapalenia. Jeżeli cierpimy na zapalenie zatok czołowych, najbardziej dotkliwy ból będziemy odczuwać właśnie w okolicach czoła. Przy zapaleniu zatok sitowych pojawi się ból w okolicach nosa oraz obrzęk powiek. Jeżeli zaś pojawi się zapalenie zatoki szczękowej będziemy odczuwać ból policzków, zębów, a nawet całej szczęki.

Czy wiedziałaś, że istnieje wiele dolegliwości, które mogą powodować pojawianie się zapalenia zatok? Do tej grupy zaliczamy między innymi alergiczny nieżyt nosa, astmę, skrzywienie przegrody nosowej oraz nosicielstwo paciorkowców z grupy B. Również prowadzenie niezdrowego trybu życia może w dużej mierze przyczyniać się do powstawania tej nieprzyjemnej i bardzo bolesnej choroby. Jeżeli palisz papierosy albo często zdarza Ci się przebywać w zanieczyszczonych i zadymionych pomieszczeniach, jesteś również w grupie ryzyka. Jeżeli chciałabyś ustrzec się zapalenia zatok, koniecznie umów się na wizytę u stomatologa i sprawdź, czy nie masz próchnicy. To właśnie ona jest jednym z kolejnych czynników powodujących zapalenie zatok szczękowych.

Jeżeli zaobserwowałaś objawy zapalenia zatok, które trwają już od kilku dni i utrudniają Ci normalne funkcjonowanie, powinnaś jak najszybciej zgłosić się do laryngologa. Lekarz może zalecić Ci kurację antybiotykową, płukanie zatok lub leczenie środkami przeciwbólowymi. Kurację możesz również wspomóc na własną rękę, stosując specjalną lampę na podczerwień (kupisz ją w każdym większym sklepie RTV i AGD). Za jej pomocą możesz w domu wygrzewać bolące miejsca głowy. Aby kuracja była skuteczna, powinnaś rozgrzewać zatoki przez ok. 2 tygodnie ok. 15 minut dziennie, najlepiej przed położeniem się do łóżka. Jeżeli będziesz robić to rano i wyjdziesz rozgrzana z domu, możesz narazić się na przeziębienie. Warto podczas wygrzewania zakładać okulary przeciwsłoneczne, aby nie podrażnić oczu.


Tekst: Emilia Czaczkowska
Źródło: MilionKobiet.pl

Przeczytaj również:

Pokonaj zapalenie spojówek

Kurczę, skąd te skurcze?

Dlaczego mnie to omija?Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Wtorek 05.07.2011 (aktualizacja: 2011-07-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (6)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
MariolciaK
Czasami tak mnie bolą zatoki że aż chce mi się wymiotować:( Koszmar, bo nawet tabletki w 100% nie pomagają:(
Dodano: 2011-07-14 22:41:51 Zgłoś nadużycie
passionfruit
Nie nie miałam nigdy, generalnie po prostu łeb mnie czasem boli, ale biorę proszek i po krzyku.
Dodano: 2011-07-05 22:19:59 Zgłoś nadużycie
nick6
Oj ból zatok jest koszmarny!!!!
Dodano: 2011-07-05 17:30:02 Zgłoś nadużycie
Audrey
moja mama chorowała na zatoki kilka lat temu, pamiętam jak dwa tygodnie przeleżała w łóżku.
Dodano: 2011-07-05 14:52:11 Zgłoś nadużycie
Audrey
moja mama chorowała na zatoki kilka lat temu, pamiętam jak dwa tygodnie przeleżała w łóżku.
Dodano: 2011-07-05 14:52:04 Zgłoś nadużycie
migotka
Oj kilka razy zdarzyło mi się mieć zapalenie zatok, bardzo ciężka choroba, człowiek jest wyłączony z życia przez kilka dni...
Dodano: 2011-07-05 10:45:39 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×