Dlaczego jesteś krótkowidzem?

Dowiedz się więcej o tej wadzie i sprawdź, co może być jej przyczyną!

krotkowidz.jpg

Krótkowzroczność to jedna z najbardziej rozpowszechnionych wad wzroku. Pojawia się najczęściej w pierwszych 20 latach życia, zazwyczaj w wieku szkolnym. Zazwyczaj występuje już w okresie dziecięcym lub pojawia się w okresie dojrzewania, stabilizuje się natomiast około dwudziestego roku życia. Wtedy to czy są już równomiernie dotknięte tą wadą wzroku.

Polega ona na wyraźnym widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko, podczas gdy przedmioty znajdujące się w oddali wydają się zamazane.

Co jest jej przyczyną?

Dziedziczność jest najczęstszym czynnikiem, który zwiększa prawdopodobieństwo krótkowzroczności. U wielu dzieci rozwija się ona we wczesnym dzieciństwie, pogłębiając się, aż do ukończenia około 20 roku życia. Dlatego warto od małego zwracać uwagę na wzrok dziecka i przeprowadzać regularne badania.

Zobacz też:  Rzeczy, których nie powinnaś robić, jeśli nosisz soczewki

Ważne jest także, by przed telewizorem i komputerem zachować odpowiednią odległość i nie siedzieć zbyt blisko. To samo dotyczy czytania w słabo oświetlonym pomieszczeniu- wtedy wzrok jest dodatkowo wytężany, co w konsekwencji może prowadzić do miopii, czyli krótkowzroczności.

Czasami okres dojrzewania przyczynia się do pojawienia się wady wzroku. Po nim wada wzroku najczęściej  normuje się lub cofa.

Odkryj na nowo komfort widzenia

Najbardziej powszechnym sposobem na krótkowzroczność jest noszenie okularów. Warto jednak zaopatrzyć się w szkła kontaktowe dla większego komfortu, co bardzo ułatwia prowadzenie aktywnego trybu życia.
Minusowe soczewki wydłużają ogniskową soczewki oka, przez co przemieszczają punkt skupienia promieni do tyłu – aż finalnie trafiają na siatkówkę.
Najnowszą metodą jest laserowa korekcja wzroku, polega na laserowym ukształtowaniu krzywizny rogówki w taki sposób, aby promienie świetlne wpadające do oka ogniskowały się prawidłowo. Jednak należy pamiętać, że każdy kwalifikuje się do takiego zabiegu.

Fot: Thinkstock

Zobacz też:


Dodał(a): Katarzyna Nowatkiewicz , Poniedziałek 06.06.2016 (aktualizacja: 2016-06-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Ja mam krótkowzroczność, która bardzo przeszkadza mi. Zwłaszcza że w okularach nie wglądam zbyt korzystnie, a o soczewkach mogę zapomnieć. Zapisałam się na badanie kwalifikacyjne do Lentivu. Mam nadzieję że przeje wszystkie badania i za 2 tyg bede juz bez okularow
Dodano: 2016-06-13 13:16:13 Zgłoś nadużycie