Kryptonim RZS

Potocznie sądzi się, że bóle stawów to problem naszych mam i babć. Tymczasem na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) chorują przede wszystkim osoby młode, tuż po 30. Trzy razy częściej kobiety niż mężczyźni.

Kryptonim RZS

Zdarzyło ci się obudzić rano z silnym bólem palców dłoni, łokcia czy stawu kolanowego? To jeszcze nie powód do paniki. Przypomnij sobie, co robiłaś poprzedniego dnia. Może np. niosłaś ciężką torbę, myłaś podłogę albo wiele godzin spędziłaś, stukając w klawiaturę komputera. Najpewniej jeden ze stawów uległ przeciążeniu i teraz daje ci się we znaki. Takie dolegliwości powinny minąć w ciągu kilku dni. Jeśli jednak ból nie chce ustąpić, a dodatkowo towarzyszą mu obrzęk i zaczerwienienie, powinnaś jak najszybciej zgłosić się na konsultację do reumatologa i upewnić, czy nie cierpisz na reumatoidalne zapalenie stawów.

Tajemnicza choroba

RZS to schorzenie układu immunologicznego, który zamiast bronić organizm przed szkodliwymi bakteriami, wirusami oraz innymi zagrażającymi czynnikami, wytwarza pewne substancje, tzw. mediatory zapalenia. Atakują one błonę maziową, która wyścieła stawy, powodują jej zniszczenie i zapoczątkowują procesy zapalne. Do końca nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Z jakich powodów układ odpornościowy zwraca się nagle przeciwko tkankom swojego własnego organizmu. Przypuszcza się, że jakiś udział może mieć w tym wirus Epsteina-Barra, którego przeciwciała stwierdza się u 80 proc. chorych. Istotne są również predyspozycje genetyczne. Rodzinne występowanie RZS stwierdza się w 15–20 proc. przypadków choroby.

Ból + obrzęk + zaczerwienienie

RZS może zaczynać się bardzo nietypowo i dawać objawy, których nigdy nie powiązałabyś z układem kostno-stawowym. Często pierwszymi sygnałami choroby są:

✔utrzymujący się stan podgorączkowy;
✔ogólne osłabienie;
✔brak apetytu;
✔bóle mięśni;
✔chudnięcie.

Nie bagatelizuj takich symptomów i powiedz o nich swojemu lekarzowi rodzinnemu, zwłaszcza jeśli wśród twoich najbliższych ktoś cierpiał na RZS. Jeśli nie zareagujesz na tym bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby, wraz z upływem czasu mogą pojawić się kolejne, już typowe dla reumatoidalnego zapalenia stawów objawy. A są to:

✔silny ból;
✔obrzęki;
✔zaczerwienienie.

Te wszystkie symptomy obejmują stawy śródręcza (tzw. śródręcznopalcowe) i palców dłoni (stawy międzypaliczkowe bliższe). Potem dolegliwości dotyczą także palców stopy, stawów barkowych i kolanowych. Charakterystyczne jest również usztywnienie stawów, które możesz odczuwać rano i które zwykle ustępuje w trakcie porannej toalety. To już dzwonek alarmowy. Najwyższa pora, żeby zgłosić się do specjalisty.


Dodał(a): Redakcja , Środa 22.06.2011 (aktualizacja: 2011-06-21)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
siniti
Dobry, skondensowany tekst.
Dodano: 2013-07-09 11:21:06 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×