Menopauza- co robić, gdy pojawia się za wcześnie?

Menopauza to naturalny czas w życiu kobiety. Jednak kiedy pojawia się zbyt wcześnie, nie wiemy jak na nią reagować. Jak przygotować się do tego trudnego momentu?

menopauza.jpg

Menopauza to czas między okresem prokreacyjnym a starzeniem się kobiety. Zazwyczaj pojawia się około 50 roku życia, jednak czasami występuje jeszcze przed 40 urodzinami. Przedwczesna menopauza wywołana jest zazwyczaj chorobami tarczycy, reumatoidalnym zapaleniem stawów, a także przebytym leczeniem chirurgicznym. 

W okresie menopauzy dochodzi do znacznego spadku poziomu estrogenów w kobiecym organizmie, co oznacza utratę odporności przed niektórymi chorobami. Kobiety przechodzące menopauzę są w większym stopniu narażone na choroby serca, a także udar mózgu. Istnieją sposoby na zatrzymanie zbyt wcześnie rozwijającej się menopauzy. Jeżeli planujesz potomstwo, powinnaś jak najszybciej dobrać odpowiednią terapię hormonalną ze swoim ginekologiem. Wprowadzenie leków we wczesnym stadium menopauzy pozwala ją zahamować. Bardzo ważne jest również Twoje nastawienie do klimakterium. 

W trakcie menopauzy kobietom towarzyszą również dolegliwości psychiczne. Ciągłe wahania nastrojów wywołane burzą hormonów mogą spowodować nawet depresję! W tym czasie kobiety dużo gorzej radzą sobie z trudnymi sytuacjami, reagując skrajnymi emocjami. Warto uświadomić sobie, że menopauza nie odejmuje nam kobiecości- to naturalny etap w życiu każdej z nas. Lęk przed nową sytuacją i spadek poczucia własnej wartości można jednak leczyć. Oprócz terapii bardzo ważne jest otaczanie się przyjaciółmi, głównie kobietami, które przechodzą to samo, co my. Podczas menopauzy cenne jest również wsparcie partnera.

Okres menopauzy stanie się dużo bardziej znośny, jeśli zadbasz także o swoje samopoczucie. W tym celu warto sięgnąć po naturalne składniki, takie jak kardamon, koniczynę, lucernę czy pokrzywę. Napary przyrządzane z tych roślin pozwalają utrzymać libido i łagodzą objawy klimakterium. 

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Poniedziałek 17.04.2017 (aktualizacja: 2017-04-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Anonim
Mi się zaczęło w wieku 43 lat ale moja mama tak samo miała, więc się spodziewałam. Brałam okresowo ligunin termostop z ekstraktami roślinnymi i bardzo dobrze zniosłam ten czas.
Dodano: 2017-04-28 21:05:41 Zgłoś nadużycie
Anonim
Już po czterdziestym roku życia pojawiły się u mnie problemy z nawilżeniem w trakcie stosunku. Na szczęście ginekolog polecił mi hydrovag. Globulki szybko poprawiają nawilżenie pochwy, chronią również przed problemami intymnymi. Nie miałam problemów z ich zakładaniem, nie brudziły bielizny.
Dodano: 2017-04-18 13:11:55 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×