Naukowcy: Media społecznościowe mogą doprowadzić do depresji

Zobacz, co konkretnie odkryli naukowcy.

telefonsad.jpg

Jeśli masz skłonność do zbyt długiego przesiadywania w social mediach, dzielenia się upodobaniami, całe godziny spędzasz na wymyślaniu nowych hashtagów, ten artykuł może to zmienić. Najnowsze badania wykazały, że im więcej czasu poświęcasz na media społecznościowe, tym bardziej jesteś narażona na wystąpienie stanów lękowych oraz depresji. 

Uniwersytet Pittsburski oraz Centrum Badań Mediów wzięło pod lupę 1700 dorosłych osób w wieku od 19 do 32 lat. Ocenie zostało poddanych jedenaście portali społecznościowych. Badania wykazały, że osoby korzystające z dużej ilości aplikacji społecznościowych, mają ponad trzykrotnie większe ryzyko zachorowania na depresję. 

Pomimo tego, że naukowcy wzięli pod uwagę również inne czynniki, które mogą mieć wpływ na narastające nieszczęście dorosłych osób (stan cywilny, rasa, płeć) wyniki badań nie oznaczają, że z social mediów należy wylogować się całkowicie. Główny autor badania wyjaśnia bowiem, że należy przeprowadzić więcej szczegółowych badań. 

Ludzie, którzy cierpią na objawy depresji i lęku, mają tendencję do wykorzystywania, szerszego zakresu mediów społecznościowych. Przykładowo, mogą oni poszukiwać różnych dróg, które wprowadzą ich na ścieżkę akceptacji oraz poczucia komfortu. I w tym momencie błędne koło zamyka się, ponieważ poszukiwanie akceptacji oraz poczucia komfortu w mediach społecznościowych bardzo często w rzeczywistości prowadzi właśnie do depresji i poczucia lęku.

Naukowcy wymienili najczęstsze przyczyny rozwoju depresji poprzez korzystanie z mediów społecznościowych, są to:

  • Obserwacja życia rówieśników, które może powodować zniekształcone wrażenie     szczęśliwszego życia. Konfrontacja i zestawienie tego obrazu z własnym życiem. 
  • Wrażenie marnowania czasu.
  • Cyberprzemoc.
  • Rozwój uzależnienia od mediów społecznościowych.

Podsumowując, nie ma powodu, aby zrywać z mediami społecznościowymi na zawsze, ale jeśli zauważyłaś, że po godzinach spędzonych na Facebooku czujesz pustkę emocjonalną, jest jedna rzecz, którą możesz wypróbować. Po prostu zrób sobie przerwę

Zdjęcie: iStockDodał(a): Małgorzata Rosiak , Środa 28.12.2016 (aktualizacja: 2016-12-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×