Naukowcy: Płacz przed telewizorem... dobry dla zdrowia!

Drogie Panie, jeśli niejednokrotnie zdarzyło Wam się emocjonalne reagować podczas oglądania komedii romantycznych, dramatów lub ulubionych programów telewizyjnych, nadszedł czas, aby ogłosić światu, że emocjonalne angażowanie w postaci telewizyjne jest w rzeczywistości... dobre dla zdrowia!

iStock-185284780.jpg

Jak donosi amerykański Times bycie przywiązanym do postaci telewizyjnych, niesie ze sobą szereg korzyści, takich jak zwiększenie poczucia własnej wartości, poczucia przynależności oraz zmniejszenie poczucia osamotnienia. Uczucie więzi z fikcyjnymi postaciami,  zwiększa również poziom inteligencji emocjonalnej. Co więcej, wszystko to jest poparte przez najnowsze badania ekspertów psychologii.

Choć te relacje są jednostronne, nadal naśladują niektóre z zalet prawdziwej przyjaźni. Interesującą rzeczą jest to, że nasze mózgi są tak zbudowane, że nie są w stanie określić, czy dany związek jest prawdziwy, czy fikcyjny- twierdzi Jeniffer Barnes asystentka profesora psychologii na Uniwersytecie w Oklahomie.  Przyjaźnie te, mogą przekazać szereg korzyści do świata rzeczywistego. Ta więź staje się jeszcze bardziej realna z uwagi na fakt, że wspólnie „spędza” się z nimi tak wiele czasu.

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się reagować emocjonalnie, kiedy pod wpływem długopisu scenarzysty Twój ulubiony bohater znikał z serialu? To zupełnie normalna reakcja emocjonalna wywołana spędzaniem czasu z postacią, którą mózg odczytuje, jako Twojego przyjaciela.

Związek z fikcyjnymi przyjaciółmi z programów telewizyjnych umożliwia lepsze rozpoznawanie emocji i myśli ludzi, którzy otaczają Cię w rzeczywistości. Co ciekawe w 2015 roku przeprowadzono badania, podczas których jedna z grup oglądała film dramatyczny, a druga film non fiction. Następnie obie grupy zostały poproszone o zidentyfikowanie emocji na zdjęciach twarzy. Wyniki badań były zaskakujące. Grupa, która oglądała dokumenty, poradziła sobie gorzej z odczytywaniem ludzkich emocji niż ta, która oglądała filmy fikcyjne.

Niejednokrotnie udowadniano również, że płacz przynosi ulgę. Wszystko dzięki wydzielanym hormonom czyli prolaktynę oraz enkefalinę. Pozbywanie się ich z organizmu pozwala wyładować negatywne emocje. Jeśli zatem następnym razem zamierzasz oglądać coś wzruszającego, chwyć chusteczkę w dłoń i nie wstydź się swoich łez.

Zdjęcie: iStock

Źródło: nytimes


Dodał(a): Zosia Brzezicka , Piątek 03.03.2017 (aktualizacja: 2017-03-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×