Te zmiany na paznokciach mogą świadczyć o chorobie!

Prawidłowa płytka paznokcia powinna być gładka, bezbarwna i jednolita. Jeśli zauważysz na niej jakieś nieprawidłowości, dobrze się przyjrzyj- może to być jeden z objawów choroby. A pamiętaj, paznokcie odzwierciedlają stan naszego zdrowia!

chore paznokcie.jpg
Czasami zdarza się, że paznokcie zmieniają zabarwienie. Może być to spowodowane wieloma czynnikami. Zmiany mogą pojawić się w wyniku choroby, dlatego nie należy ich bagatelizować.  Sprawdź, o czym może świadczyć wygląd twoich paznokci!

Białe plamki

Jasne plamki zazwyczaj są oznaką niedoboru żelaza i cynku. Informują także o braku białka
w organizmie, jego osłabieniu oraz o problemach z przemianą materii.
Jednak jeśli białe plamki pojawią się na całej płytce paznokcie, może to oznaczać chorobę nowotworową lub niewydolność serca.

Ciemne plamki

Jeżeli ciemnych plamek jest niewiele i przesuwają się wraz ze wzrostem paznokcia - nie ma powodów do zmartwień - to wynik mechanicznego uszkodzenia płytki. Natomiast, jeśli zmiany utrzymują się dłużej, może być to symptomem czerniaka lub problemów z krążeniem.

Żółto-brązowe plamy

Taki kolor plam, kruchość i łamliwość paznokci, bruzdy, matowość płytki, zgrubienia, a także czerwone, złuszczające się blaszki na paznokciach mogą być przyczyną łuszczycy.

Rozwarstwiona i  łuszcząca się płytka

Kiedy paznokieć stopniowo przechodzi od barwy białej, przez żółtą, aż do brązowej, a płytka łuszczy się i staje się coraz grubsza  to znak, że masz do czynienia z grzybicą. Płytka paznokcia staje się w wtedy bardzo słaba i może boleć przy dotykaniu.

Zobacz też: Sposoby na rozdwojone paznokcie


Zaczerwienienie wału paznokciowego

Jeśli fałd skóry, który otacza paznokieć po bokach i pokrywa jego korzeń staje się czerwony, pojawia się tam obrzęk, zbiera ropa i pojawia się ból to znak, że masz bakteryjne zakażenie, zwane zanokcicą.

Zmiana kształtu paznokcia

Na skutek choroby paznokcie nie tylko zmieniają kolor, ale także kształt. Łyżeczkowata płytka paznokcia to koilonychia. Może być ona związana z chorobami tarczycy, nerek oraz z zaburzeniami hormonalnymi.

Foto: Thinkstock
Zobacz też:

ID galerii:646Dodał(a): Katarzyna Nowatkiewicz , Środa 18.05.2016 (aktualizacja: 2016-05-18)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Anonim
Ja o swoje paznokcie naprawdę dbam i odpowiednio je nawilżam i odżywiam ale powiedzcie mężczyźnie, że musi iść do lekarza. Mój tata był na tyle uparty i unikał leczenia, że te jego maści i wynalazki przedłużały rozwój grzybicy. Jak już trafił do specjalisty to z marszu dostał leczenie doustne podawane w tak zwanych pulsach.
Dodano: 2016-08-28 21:33:30 Zgłoś nadużycie
Anonim
dlatego jak tylko zobaczymy takie zmiany na swoich palcach, nie warto zwlekać, tylko skontaktować się dermatologiem. można też pogadać z ekspertem z leczpaznokcie - leczpaznokcie.pl/zapytaj-eksperta
Dodano: 2016-05-22 16:50:29 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×