Zobacz, co dzieje się z Twoją miesiączką po porodzie

Większa część społeczeństwa twierdzi, że nic nie jest takie samo po urodzeniu dziecka. Okazuje się, że mowa również o miesiączce. Wszystko dlatego, że po porodzie ciało kobiety przechodzi wiele zmian. Zobacz, o jakich zmianach mowa.

iStock-502416402 (2).jpg

1-6 tydzień

Krew zaczyna się pojawiać, ale nie jest to jeszcze okres właściwy. Owszem, takie krwawienie może wydawać się miesiączką. Jeśli w pierwszym tygodniu po porodzie gwałtownie wstaniesz z pozycji leżącej, może zdarzyć się, że pojawi się duża ilość krwi np. w postaci zakrzepu. To krew, która zbiera się w pochwie, kiedy ciało wciąż dochodzi do siebie. Sporadyczne plamienia są czymś powszechnym w ciągu pierwszych sześciu tygodni, ale jeśli wydaje Ci się, że jest coraz gorzej, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Pamiętaj, że jeśli nie dostajesz miesiączki, nadal możesz zajść w ciążę. Dlatego większość lekarzy nie poleca uprawiania seksu przez pierwszych sześć tygodni po porodzie, a jeśli w ogóle to z zabezpieczeniem.

6-8 tydzień

Większość regularnych miesiączek zaczyna powracać sześć tygodni po porodzie. Czego należy się spodziewać? Tego, co zazwyczaj z możliwymi wyjątkami. Przez dziewięć miesięcy nosiłaś w sobie rozwijającego się człowieka, zatem organizm potrzebuje czasu, aby dojść do siebie. Pierwsza miesiączka powinna być taka jak zwykle, jednak jeśli będzie mniej lub bardziej intensywna, nie jest to powód do zmartwienia. Nie ma jednej drogi, którą przechodzi ciało kobiety, aby w końcu złapać regularny rytm. Jeśli jednak okres powraca z zatrważającym impetem i powoduje problemy z funkcjonowaniem, warto skontaktować się z ginekologiem, ponieważ super bolesne skurcze, i nieustający potok krwi mogą być oznaką mięśniaków, polipów, zaburzeń gospodarki hormonalnej lub niedoboru kluczowych witamin i składników mineralnych.

8-24 tydzień

Jednym z głównych graczy, który może powodować bardzo długą przerwę w miesiączce, jest karmienie piersią. Prolaktyna, czyli hormon odpowiedzialny za produkcję mleka, hamuje owulację. Może oznaczać to możliwość, niewystępowania okresu przez sześć miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet dłużej! To bardzo dobre pole do popisu dla Twoich hormonów. Musisz być czujna, ponieważ podczas pierwszych miesiączek możesz być ociężała i bardziej nieobliczalna emocjonalnie. Jeśli natomiast nie karmisz piersią i wciąż nie dostałaś miesiączki, to również normalne i musisz... przestać się stresować. Hormony stresu przesyłają bowiem informację do organizmu, że nadszedł czas, aby w końcu uwolnić komórkę jajową, a w rzeczywistości są powodem zahamowania jej uwolnienia! Nie bój się rozmowy na ten temat z ginekologiem, a jeśli będzie taka potrzeba to również z psychologiem. Z pewnością omówicie wszystkie ważne dla Ciebie kwestie.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Środa 04.01.2017 (aktualizacja: 2017-01-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×