Zobacz, jak skutecznie zwalczyć fobie i poznaj ich najdziwniejsze formy!

Najgorszym pomysłem, który może przyjść do głowy osobom, które uporczywie borykają się z fobiami, jest unikanie problemu, który powoduje lęk. Zobacz, jak możesz sobie pomóc!

fobie.jpg

Fobia to zaburzenie psychiczne, którego objawem jest uporczywy lęk przed różnymi sytuacjami, zjawiskami lub zwierzętami. Utrudnia życie w społeczeństwie i daje o sobie znać przyspieszoną akcją serca, szczękościskiem, poceniem się, zawrotami głowy i wrażeniem utraty kontroli nad sytuacją. Przebywanie pod silnym wpływem lęku wywołanego fobią, może doprowadzić nawet do depresji. Na świecie odnotowano przypadki, kiedy fobie spowodowały zatrzymanie akcji serca!

Gdy strach zaczyna przeradzać się w uporczywe lęki, należy jak najszybciej reagować. Strach to emocje, które towarzyszą każdemu zdrowemu człowiekowi. To sygnały obronne wytwarzane przez organizm. Lęku natomiast nie da się jednoznacznie opisać. Towarzyszy depresjom, psychozom, zaburzeniom nerwicowym i osobowościowym. 

OKO W OKO Z FOBIĄ

Najskuteczniejszym i powszechnie znanym sposobem zwalczania fobii, jest powolne i systematyczne konfrontowanie osoby dotkniętej fobią z powodem jej lęku. Jeżeli ciężko jest Ci pogodzić się z myślą, że będziesz musiała stanąć oko w oko ze swoimi lękami, przygotuj się do tego! Zrób listę rzeczy, które najbardziej Cię przerażają. Na samym dole drabinki umieść te, które wywołują u Ciebie najmniejszy lęk. Skreślając poszczególne etapy z listy, cały czas myśl o osiągnięciu celu i o tym, jak wspaniale byłoby stać się wolnym człowiekiem!

TECHNIKI RELAKSACYJNE

Na początku artykułu wspomniałam o nieprzyjemnych objawach, które są wywoływane przez fobie. Drżenie rąk, przyspieszony oddech i bicie serca. Te nieprzyjemne doznania można zminimalizować, ucząc się technik relaksacyjnych i kontrolowania fizycznych objawów niepokoju. Jedną z takich technik jest głębokie oddychanie. Być może wyda Ci się, że tego ćwiczenia nie trzeba się uczyć, bo przecież każdy potrafi oddychać, ale żeby przyniosło ono ukojenie, należy wykonywać je poprawnie. Usiądź lub stań z wyprostowanym kręgosłupem. Jedną rękę połóż na klatce piersiowej, drugą na brzuchu. Weź powolny oddech przez nos, licząc do czterech. Wstrzymaj powietrze przez pięć sekund i następnie bardzo powoli wydmuchuj. Cykl powtarzaj kilkukrotnie, aż poczujesz się zrelaksowana. Tę technikę należy ćwiczyć, nawet jeśli nie jest się w trakcie ataku paniki. Gdy fobia zaatakuje, będzie nam łatwiej wyciszyć lęk.

JAK LECZĄ SPECJALIŚCI?

Najczęściej wykorzystywanym sposobem podczas walki z fobiami jest hipnoza. Jako metoda leczenia została zatwierdzona w 1958 roku. Ten rodzaj terapii wpływa na podświadomość leczonego zupełnie odwrotnie niż w przypadku programowania neurolingwistycznego, podczas którego terapeuta zwraca uwagę na słowa, mimikę twarzy i ruch ciała. Terapeuta psycholog określa problem i pomaga przebudować myśli i skojarzenia, tak aby fobia przestała dokuczać.

Okazuje się, że poza najbardziej popularnymi fobiami, które dotyczą wielu osób żyjących w naszym społeczeństwie, istnieją również takie, które są bardzo rzadko spotykane i wręcz niezwykłe.

Osoby cierpiące na aeroakrofobie zmagają się z lękiem przed wysokimi, otwartymi miejscami. Zatem jeżeli boisz się wyjść na zewnątrz, a pomieszczenia z wysokimi sufitami przyprawiają cię o zawrót głowy, być może cierpisz na ten rodzaj fobii. Wyobrażasz sobie, że przeraża Cię stanie lub chodzenie? Na świecie istnieją osoby zmagające się z ambulofobią! Ta wyniszczająca choroba powoduje, że osoby na nią cierpiące, nie są w stanie prowadzić normalnego życia! Niektórzy ludzie czują paniczną obawę przed podejmowaniem decyzji. To decidofobioa, która wręcz uniemożliwia samodzielne, dorosłe życie. Wyobraź sobie, że ludzkie fobie mogą przybierać jeszcze dziwniejsze formy:

genufobia – lęk przed kolanami,

duksowofbia – lęk przed szefem,

efebifobia – lęk przed nastolatkami,

hebdomofobia – lęk przed niedzielnymi wieczorami,

uksorfobia – lęk przed własną żoną,

eklesjofobia – strach przed kościołem,

nomatofobia – strach przed imionami i nazwiskami,

pikafobia – strach przed srokami. 

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Zosia Brzezicka , Sobota 10.09.2016 (aktualizacja: 2016-09-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
lęk przed ludźmi
Dodano: 2016-09-10 20:52:20 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×