Dziąsła w złym stanie

Od kilku miesięcy bolą mnie dziąsła. Czasami krwawią po myciu zębów. Poza tym zęby zrobiły się bardzo wrażliwe na zimne napoje. Co się dzieje? (Irena z Pruszkowa).

szczotkowanie

Krwawienie może nie mieć nic wspólnego z zębami – jest to m.in. jeden z symptomów cukrzycy, efekt niedoboru witamin C i K, objaw chorób krwi, tarczycy, wątroby, a nawet skutek uboczny przyjmowania niektórych leków. Czasami przyczyną stanu zapalnego dziąseł są: nawykowe zgrzytanie zębami, nieprawidłowo założone plomby, zwłaszcza przy szyjkach zębów, nieszczelne lub uciskające na dziąsła mosty i korony ceramiczne.

Najczęściej jednak krwawienie dziąseł to rezultat niewłaściwej higieny – zbyt intensywnej lub niedostatecznej. Jeżeli w ciągu trzech miesięcy od kupna główka szczoteczki zmienia kształt, oznacza to, że myjemy zęby za mocno i drażnimy dziąsła. Natomiast za rzadkie, za krótkie i niewłaściwe mycie zębów powoduje odkładanie się płytki bakteryjnej wzdłuż linii dziąseł. Kamień zalega pod dziąsłami i odpycha je od korzeni, a zęby stają się nadwrażliwe. Zapobiegnie temu regularne usuwanie kamienia w gabinecie stomatologa.

Tekst: lek. med. Iwona Gnach-Olejniczak

Przeczytaj również:

Psychika kontra nowotwór

Bunt brzucha

Pęcherz zbyt wrażliwyDodał(a): Katarzyna Szuwara , Czwartek 29.12.2011 (aktualizacja: 2011-12-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
bboybemybaby
Ojej. Mam nadwrażliwość zębów. Ale żeby było to spowodowane niedoborem witamin? Beznadzieja. Oprócz niedoboru żelaza nabawiłam się jeszcze innych? Muszę to sprawdzić.
Dodano: 2011-12-29 11:23:04 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×