Dzieci palaczy znacznie częściej mają problemy z sercem?

To, że palenie przy dzieciach ma bardzo zły wpływ na ich zdrowie teoretycznie jest wszystkim wiadome. Czy jednak zdajemy sobie sprawę jak poważne konsekwencje może mieć takie zachowanie?

palenie przy dzieciach.jpg

Dzieci palaczy znacznie częściej mają problemy z sercem?

 

W naszym społeczeństwie bardzo wiele osób walczy z nałogiem palenia. Niestety, palenie papierosów nie dotyczy jedynie osoby, która po nie sięga, ale także tych, którzy żyją w jej otoczeniu, także dzieci.

Choć teoretycznie wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że palenie przy dzieciach to skrajna nieodpowiedzialność, to jednak nadal w wielu rodzinach Ci najmniejsi są biernymi palaczami. Najnowsze badania pokazały, że nie pozostaje to bez wyraźnego wpływu na ich zdrowie w przyszłości.

Zobacz też: KIEDY KOBIETOM NAJTRUDNIEJ JEST RZUCIĆ PALENIE? 

Naukowcy z University of Turku potwierdzili ostatnio badaniami przypuszczenia, które mieli od dawna. Niestety, dzieci palaczy są znacznie bardziej narażone na ryzyko wystąpienia u nich chorób serca oraz miażdżycy, niż te, które żyją w domach niepalących.

 

Przeprowadzone badanie wykazało, że dzieci narażone na bierne palenie mają bardziej zwężone tętnice, które doprowadzają natlenioną krew do serca, mózgu oraz twarzy. Bariera, która zmniejsza obiętość tętnic tworzy się ze złogów tłuszczu i innych komórek, które osiadają na brzegach tętnic. To nic innego jak choroba, która nazywa się miażdżyca.

Zobacz też: PALENIE ZABIJA WIĘCEJ OSÓB NIŻ DO TEJ PORY PRZYPUSZCZANO? OTO NAJNOWSZE BADANIA 

Naukowcy twierdzą, że dzieci, które żyją w domu gdzie pali jedno z dorosłych, są dwukrotnie bardziej narażone na choroby serca w przyszłości, natomiast te dzieci, u których dwoje rodziców to nałogowi palacze, są nawet czterokrotnie bardziej narażone na zły stan zdrowia przez bierne palenie. 

- Rodzice, którzy  chcą rzucić palenie mogą stopniowo ograniczyć nieco niepożądany wpływ dymu na dzieci poprzez unikanie palenia w domu, samochodzie i bezpośrednio przy nich. Jednak niepalenie w ogóle jest zdecydowanie lepszą opcją dającą największą gwarancję. - mówi autor badania przeprowadzonego w Finlandii, dr Costan Magnussen.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Piątek 27.03.2015 (aktualizacja: 2015-03-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×