Fenkuł - co to za warzywo, z czym je jeść?

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o warzywie, które kryje się za tą obco brzmiącą nazwą.

fenkul-co-to-za-warzywo.jpgFenkuł nazywany jest także koprem włoskim. To warzywo, które w naszych polskich kuchniach gości dość rzadko, a szkoda. 

 Zobacz także: Dieta wodna, czyli pij wodę i chudnij!

Fenkuł występuje w wielu rejonach świata - Iranie, Pakistanie, Australii, Nowej Zelandii, Ameryce Południowej, Północnej i Środkowej, a także w Europie - głównie w rejonach basenu Morza Śródziemnego, gdzie jest bardzo lubiany i często dodawany do różnych potraw. Znany był także w Polsce, ale jego uprawa w naszym kraju nie była tak popularna i roślina często dziczała ze względu na dość chłodny klimat. 

1. DLACZEGO WARTO JEŚĆ FENKUŁY?

Fenkuł jest bardzo zdrową rośliną - zawiera wiele cennych witamin i minerałów, przede wszystkim: witaminę C, potas, witaminę B1, błonnik i kwas foliowy. 

Fenkuł powinny włączyć do swojej diety osoby, które mają problemy z trawieniem, cholesterolem lub nadciśnieniem (warzywo to obniża ciśnienie krwi i zapobiega zawałom i udarom) i chcą się uchronić przed chorobami nowotworowymi. Fenkuł uchodzi też za dobry afrodyzjak!

Na fenkuły powinny uważać kobiety w ciąży, gdyż koper włoski wpływa na aktywność estrogenów. 

Zobacz także: Seler naciowy - wszystko, co powinnyście o nim wiedzieć

2. JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY FENKUŁ?

Jeśli w sklepie będziecie miały do wyboru kilka fenkułów - wybierajcie takie, których bulwa jest jasna i twarda, a górne pędy mają jasnozielony kolor.

3. JAK JEŚĆ fenkuł?

Fenkuł spożywany na surowo ma lekki pozmak anyżku. Można z nim w kuchni robić niemal wszystko - gotować, dusić, piec, grillować lub zajadać na surowo. Jeść można wszystkie części rośliny, nie tylko bulwy. Fenkuł może być dodatkiem do zupy, sałatki czy makaronu, ale świetnie smakuje też solo.  

Zobacz także: Co zrobić, żeby mieć jędrny biust?

Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Środa 02.03.2016 (aktualizacja: 2016-03-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×