Gdy okres nie przychodzi

Zrobiłaś test,wynik jest negatywny a miesiączki jak nie było tak nie ma? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny!

Gdy okres nie przychodzi

Gdy okres nie przychodzi


Każda z nas nie przepada za tymi dniami, ale co jeśli te dni nie nadchodzą? Przede wszystkim najpierw powinnyśmy wykonać test, aby wykluczyć możliwość ciąży. Gdy test za każdym razem wychodzi negatywnie, a ,,upragniona’’ miesiączka nie przychodzi, trzeba poszukać innych przyczyn. A jest ich wiele, o których pewnie nie jedna z nas nie wiedziała.

Krótkotrwały zanik krwawienia może być spowodowany silnym stresem (np. egzaminy)lub zmianą klimatu np. gdy wyjeżdżamy na wczasy. Jeśli jednak miesiączka uparcie nie przychodzi, być może są inne poważniejsze powody. Pierwszym z nich jest zbyt nadmierny wysiłek fizyczny. Zbliżające się upalne dni powodują, że wiele z nas kupuje karnety na siłownię i wręcz katuje się ćwiczeniami, nie zdając sobie później sprawy z późniejszych konsekwencji. To samo dotyczy także odżywania.

Gdy okres nie przychodzi

Gdy okres nie przychodzi


Okazuje się, że nieodpowiednia dieta, głodzenie się i do starczanie organizmowi zbyt mało kalorii również ma negatywny wpływ na nasza menstruację. Gdyż zbyt szybko utrata tkanki tłuszczowej powoduje zablokowanie produkcji estrogenów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zaburzenia pracy tarczycy także są przyczyną zaniku cyklu miesiączkowego. Nadczynność tarczycy powoduje zbyt duże produkowanie hormonów tarczy, co skutkuje zanikiem. Natomiast niedoczynność jest odpowiedzialna za zbyt obfite krwawienia. Kolejnym powodem może być choroba Cushinga lub zespół Cushinga. Objawami jest skumulowanie się tkanki tłuszczowej nad obojczykami i na karku.

Aby wykluczyć te i inne przyczyny, należy skonsultować się z lekarzem i wykonać badania hormonalne, ponieważ długotrwały zanik miesiączki może mieć negatywne wpływ na nasze zdrowie. 


Źródło: MilionKobiet

Foto: Thinkstock


Dodał(a): Magdalena Tokarczyk , Czwartek 16.05.2013 (aktualizacja: 2013-05-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×