Gotowanie wody jest niebezpieczne?

Wydawać by się mogło, że wrzątek zabija bakterie, szkodliwe związki chemiczne, więc przegotowana woda powinna być bezpieczna dla naszego zdrowia, lecz czy aby na pewno. Okazuje się, że nie można jej wielokrotnie gotować. Oto uzasadnienie naukowców.

Gotowanie wody jest niebezpieczne?

O zaletach przegotowanej wody nie trzeba przekonywać. Dzięki jej podgrzaniu usuwamy bakterie i inne szkodliwe substancje, lecz kiedy robimy to po raz kolejny, nie jest to już takie bezpieczne dla naszego zdrowia. Dlaczego tak się dzieje?

Kiedy ponownie podgrzewamy wodę, zawarte w niej związki oraz minerały, po kolejnej obróbce stają się toksyczne, ale to nie wszystko. W wodzie wytwarzają się szkodliwe substancje, np. azotany, fluorki, czy arsen.

Zobaczcie także: Jedzenie jogurtów waniliowych poprawia humor?

Za każdym razem, gdy ponownie podgrzewamy tę samą wodę ich stężenie rośnie. Azotany zamieniają się w rakotwórcze nitrozoaminy. Związki te mogą mieć przyczynić się do rozwoju białaczki i chłoniaka nieziarniczego, jak również innych typów raka.
- wyjaśnia Julie Harrison, specjalistka od sprawa żywienia.

Co jeszcze nam grozi, kiedy pijemy wielokrotnie gotowaną wodę? Arsen prowadzi do chorób serca, niepłodności, a nawet raka. Zaszkodzić nam mogą także minerały, które po wielokrotnej obróbce przyspieszają np. wystąpienie kamicy nerkowej. Nadmiar fluorków z kolei może prowadzić do osłabienia układu kostnego.

Zajrzyjcie zatem do swoich czajników i sprawdźcie, czy aby woda tam stojąca nie była już przez was gotowana. Najlepiej jest po prostu gotować taką ilość, jakiej aktualnie potrzebujecie i aby woda była wcześniej filtrowana.

Źródło: thesun.co.uk/ kobieta.fakt.pl
Foto: ThinkstockDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Piątek 13.11.2015 (aktualizacja: 2015-11-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Anonim
a ziemia jest płaska, co za debile to wymyślają? Co gorsza, są tacy co w to wierzą a inni nawet umieszczają na swoich stronach.
Dodano: 2018-06-30 14:25:40 Zgłoś nadużycie
Anonim
Kompletne bzdury
Dodano: 2017-03-28 07:46:42 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×
  • Woda na zdrowie!

    Woda na zdrowie!

    Do właściwego funkcjonowania organizmu i dobrego samopoczucia niezbędne jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody, której zalet nie sposób przecenić. Zobaczcie, co robić… czytaj więcej