Gwałtowne odchudzanie, czy stopniowa utrata wagi – co jest lepsze?

Bardzo często można spotkać się z opinią, że gwałtowna utrata wagi zwiększa ryzyko efektu jo-jo i wcale nie jest skuteczniejsza niż powolne, rozłożone w czasie odchudzanie. Czy to prawda?

Gwałtowne odchudzanie, czy stopniowa utrata wagi – co jest lepsze?

Gwałtowne odchudzanie, czy stopniowa utrata wagi – co jest lepsze?

Australijscy naukowcy z Uniwersytetu w Melbourn przedstawili ostatnio zaskakujące wyniki badań, które pokazują, że stopniowa utrata wagi wcale nie musi być korzystniejsza od gwałtownego odchudzania.

- Na całym świecie zaleca się, by w leczeniu otyłości stosować metodę stopniowej utraty wagi, bo szybka utrata kilogramów grozi szybszym ponownym przybraniem na wadze. Jednak wyniki naszych badań pokazują, że szybka utrata wagi zwiększa szansę na osiągnięcie celu w postaci utraty 12,5 proc. masy ciała – mówi jedna z badaczy, Katrina Purcell.

Naukowcy przebadali 200 otyłych osób, z których część uczestniczyła w programie szybkiej utraty wagi, opartym na posiłkach o bardzo małej ilości kalorii. Pozostali uczestnicy badania przypisani zostali do 36-tygodniowego programu, którego podstawą było racjonalne zmniejszenie dziennej dawki przyjmowanych kalorii.

szybka_utrata_wagi_2.jpg Gwałtowne odchudzanie nie powoduje efektu jo-jo

 

Wyniki pokazały, że pierwszy program okazał się znacznie bardziej skuteczny niż ten, który opierał się na stopniowej utracie wagi. Co najciekawsze, osoby z grupy, która uczestniczyła w programie szybkiej utraty wagi, wcale nie wykazywały większej skłonności do ponownego tycia. Obie grupy w takim samym stopniu były narażone na efekt jo-jo.

- To badanie pokazuje, że w przypadku utraty wagi podejście oparte o stopniowe i systematyczne zrzucanie kilogramów nie jest najlepsze, a pogląd głoszący, że szybka utrata wagi wiąże się z szybszym przybieraniem na wadze jest nie bardziej prawdziwy niż bajki Ezopa – podsumowują prof. Kishore Gadde i dr Corby Martin z Centrum Badań Biomedycznych Pennington w USA.

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.comDodał(a): Paulina Lęcznar , Czwartek 23.10.2014 (aktualizacja: 2014-10-23)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×