Infekcje jamy ustnej

Ból, swędzenie czy pieczenie to jedne z objawów chorób jamy ustnej, które często lekceważymy. Sprawdź, do czego może doprowadzić nieodpowiednia higiena!

Infekcje jamy ustnej

Infekcje jamy ustnej

Niesystematyczne mycie zębów, pożyczanie sztućców czy picie z jednej butelki są przyczyną różnych infekcji. Towarzyszą im nie tylko zmiany w jamie ustnej, ale także złe samopoczucie, ból brzucha czy podwyższona temperatura. Do najczęściej występujących zaliczamy zapalenie wirusowe i opryszczkowe.

Aby temu zapobiec, przede wszystkim bardzo ważna jest dbałość o higienę. Zęby powinniśmy systematycznie i dokładnie szorować, używać nici dentystycznej, która usunie resztki pokarmu oraz stosować płyny do płukania.


Zobacz, jakie są objawy wszelkich chorób i czego nie powinnaś bagatelizować:


1. Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej i dziąseł


Charakteryzuje się pojawianiem pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym. Po pęknięciu pojawiają się nadżerki, które często są bolesne. Wirus najczęściej atakuje kąciki ust, podniebienie oraz wargi. Język najczęściej pokrywa szary nalot, mamy ślinotok, brak apetytu oraz podwyższoną temperaturę.

Infekcje jamy ustnej

Infekcje jamy ustnej


2. Wirusowe zapalenie jamy ustnej

Pojawiają się pęcherzyki, które są wypełnione wodą. Znikają po kilku dniach, pozostawiają niewielkie strupki.

3. Afty

Prawdopodobnie za tę infekcję odpowiedzialny jest spadek odporności. Początkowo są to niewielkie pęcherzyki, jednak z czasem potrafią mieć kilkanaście milimetrów, które utrudniają nam mówienie i jedzenie. Objawami afty są bóle i pieczenie. Leczy się je poprzez podawanie specjalnych płukanek i leków. Jednak w poważniejszych stadiach sterydami lub antybiotykami.

Źródło: MilionKobiet

Foto: Thinkstock
Dodał(a): Magdalena Tokarczyk , Piątek 05.07.2013 (aktualizacja: 2013-07-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×