Jak często powinniśmy prać pościel?

Wydaje się wam, że wasza pościel jest czysta? Możecie się zdziwić.

Jak często powinniśmy prać pościel?

Zapewne niejedna z was podaje się za pedantkę, ale jak często tak naprawdę zmieniacie pościel? Wiele osób nie ukrywa, że robi to np. raz na miesiąc. Wydaje się, że skoro nie ma na niej plam, to po co zmieniać? No i to jest błędne podejście.

Zobaczcie także: Czy wiecie, co się mieści na waszych ręcznikach?

Okazuje się bowiem, że pościel to skupisko wielu zarazków, m.in. zarodniki grzybów, pyłki, bakterie, czy sierść zwierząt. Nie brakuje także wydzielin z naszego ciała, jak pot, śluz, resztki moczu, martwy naskórek. W pościeli znajdują się także kosmetyki, które wcieramy w siebie przed pójściem spać.
Długo można by tak wymieniać. Naukowcy nadal pracują nad stworzeniem listy wszystkich alergenów i zanieczyszczeń, które znajdują się w pościeli. Co warto od razu zaznaczyć - to wszystko wdychamy przez ok. 8 godz. snu - codziennie!

Co powodują?

Do najczęstszych dolegliwości zalicza się zatrucia pokarmowe, alergie i astmę.

Wydaje się wam, że was ten problem nie dotyczy? Otóż nawet najbardziej czysta osoba po prostu produkuje chociażby pot (ok. 98,4 litra przez rok i to tylko w nocy), który sprzyja rozwojowi m.in. grzybów. Badania przeprowadzone w 2015 roku mówią, że poduszka, z której korzystamy przez ok. 1,5 roku zawiera od 4 do 17 rodzajów grzybów.

Znając te wszystkie dane, jak często powinniśmy prać pościel?

Naukowcy twierdzą, że najlepiej robić to co najmniej raz na tydzień/ 2 tygodnie, nie rzadziej.

Zobaczcie także: 5 powodów, dla których może brakować ci energii

Przyznajcie się, jak często pierzecie swoją pościel?Zobaczcie także:Źródło: Business Insider
Foto: Thinkstock


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Wtorek 29.03.2016 (aktualizacja: 2016-03-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (7)

Awatar
Anonim
Każda zmiana pościeli to dla mnie udręka. Widzę jednak, że muszę zmienić swojej podejście. Pozdrawiam Klara
Dodano: 2016-09-19 12:17:21 Zgłoś nadużycie
Anonim
Również naszym zdaniem właśnie okres dwóch tygodni to optymalny czas zmiany pościeli. Warto też pamiętać o możliwości, a nawet konieczności wietrzenia pościeli, co pomaga w pozbyciu się nadmiaru wilgoci z kołdry i poduszki. Dzięki temu nasza pościel staje się bardziej odporna na rozwój drobnoustrojów powodujących wiele przykrych dolegliwości.
Sklep z pościelą KamKryst - https://www.kamkryst.pl
Dodano: 2016-09-16 13:12:00 Zgłoś nadużycie
Anonim
co 2 tygodnie! i powiem szczerze, że druga połowa drugiego tygodnia użytkowania pościeli to katorga. pościel jest zwyczajnie nieświeża. nie jestem pedantką, ale to podstawa, tak jak pranie bielizny czy ręczników. znam osoby, które zmieniają pościel co 2-3 miesiące. już wchodząc do takiego domu czuć pewną woń- nie zawsze przyjemną
Dodano: 2016-04-11 17:41:37 Zgłoś nadużycie
Anonim
to chyba się kąpiesz raz na tydzień. po co zmieniać pościel co 5 dni? jeszcze w upalne lato, gdy sie b.pocisz w nocy- to zrozumiałe. ale kiedy indziej? bez sensu.
Dodano: 2016-04-05 18:24:08 Zgłoś nadużycie
Anonim
no to ja chyba jestem jakaś nienormalna, bo zmieniam pościel co 4-5 dni, a poszewkę od jaśka (śpie na jaśku a nie na dużej poduszece) to nawet co 2-3 dni.
Dodano: 2016-04-04 20:51:15 Zgłoś nadużycie
Anonim
bez przesady chyba kazdy wymiwnia raz na miesiac a jak robo to czescie to po prostu klamie, kto lubi zmiane poscieli? to trwa zwlaszzca jak sie ma lozko 2x2m
Dodano: 2016-04-04 00:33:05 Zgłoś nadużycie
Anonim
i jak pranie pościeli co tydzień pogodzić z ekologią, czyli oszczędzaniem prądu, wody i nienadużywaniem chemii, wylewanej potem do środowiska? może "mądrzy" naukowcy coś doradzą w tej kwestii? bo teoretyzować to każdy głupi umie.
Dodano: 2016-04-01 16:19:14 Zgłoś nadużycie