Jak długo trening cardio wpływa na nasz organizm?

Nie możecie się zmotywować do ćwiczeń, a może nie wyobrażacie sobie bez nich dnia? Zobaczcie, co o ich działaniu na nasze ciało twierdzą naukowcy.

Jak długo trening cardio wpływa na nasz organizm?

Wiele się mówi o zbawiennym działaniu ćwiczeń na nasz organizm. Zazwyczaj jednak zaczynamy uprawiać sport dopiero wtedy, kiedy zauważymy, że nasze ciało jest większe niż tego chcemy, czyli czas na spalanie tłuszczu. Często jednak po uzyskaniu zadowalającej sylwetki kończymy treningi. Nasze ciało jednak je pamięta. Zbadali to naukowcy. 

Zespół badaczy ze Stanów Zjednoczonych wykazał, że ćwiczenia aerobowe chronią mózg w średnim wieku. 

Pod lupę wzięto trening cardio, czyli np. bieganie, jazdę na rowerze, pływanie. Wyniki były zaskakujące. Okazało się, że wszystkie te czynności polepszały zdolności poznawcze w późniejszym wieku. W czasie treningu tlenowego (cardio), nasz organizm sprawnie wchłania tlen i transportuje go do mięśni, dzięki czemu polepsza się wydajność pracy zarówno płuc, jak i serca. 

Zobaczcie także: Poznajcie TOP 10 aplikacji fitness

Naukowcy z Uniwersytetu Minnesota w Minneapolis zbadali ok. 3 tys. aktywnych osób w grupie wiekowej ok. 25 lat. Po upływie 20 i 25 latach ich sprawność fizyczna i zdolności kognitywne po raz kolejny zostały poddane ocenie. 

Zobaczcie także: Pary, które razem trenują mają większe szanse na długi i udany związek? 

Wyniki były zaskakujące. Osoby, które w młodym wieku uprawiały sport, miały lepsze rezultaty w testach sprawności umysłowej przeprowadzonych po upływie 20 lat. 

Tak jak nasze ciało nie zapomina złego odżywiania, a także zażywania używek, tak samo pamięta o aktywności fizycznej. 

Kto dzisiaj skorzysta z pięknej pogody i ruszy np. pojeździć na rowerze? 

Zobaczcie także: Źródło: BBC
Foto: Shutterstock

Dodał(a): Natalia , Sobota 16.05.2015 (aktualizacja: 2015-05-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×