Jak długotrwałe napięcie i stres wpływa na nasz organizm?

Stres to dla większości nieodłączny element codzienności. Ciągłe napięcie i życie w pośpiechu nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. Co zatem dzieje się w naszym ciele, gdy jesteśmy narażeni na nieustający stres?

ciągły stres 2.jpg

Jak długotrwałe napięcie i stres wpływa na nasz organizm?

Stres jest już niestety nieodłącznym elementem naszej codzienności. Życie w ciągłym biegu między pracą, a domem dostarcza nam wiele stresu i sprawia, że żyjemy w ciągłym napięciu. To nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. 

Często nie zastanawiamy się nad tym jak takiego długotrwałe napięcie i stres niszczy nasz organizm. Dopóki nie odczuwamy bólu, a często jest on maskowany adrenaliną, którą produkujemy, gdy się denerwujemy, wydaje nam się, że wszystko jest w porządku. Jednak spustoszenie jakie sieje w naszym ciele stres jest naprawdę znaczące.

Zobacz też: POZNAJ SKUTECZNY SPOSÓB NA STRES 

Kiedy się stresujemy wzrasta w naszym organizmie poziom kortyzolu, zwiększa się poziom cukru we krwi, a to prowadzi do spowolnienia pewnych funkcji w naszym ciele, na przykład metabolizmu lub funkcji rozrodczych. Jeżeli stres utrzymuje się ciągle, funkcje te stale są zaburzone co z pewnością nie wpływa korzystnie na nasz stan zdrowia.

ciągły stres.jpg

Nie lekceważ skutków długotrwałego stresu

To jednak nie wszystko. Kiedy żyjemy w ciągłym napięciu nasze nadnercza, odpowiedzialne za łagodzenie skutków stresu, w końcu stają się przepracowane i zaczynają gorzej funkcjonować. To powoduje, że nas system immunologiczny podupada, a nasz mózg gorzej radzi sobie z ustabilizowaniem naszego nastroju. Co więcej, bardzo często wzrasta też przez to nasza waga.

Zobacz też: POZNAJ 6 PROSTYCH I SKUTECZNYCH SPOSOBÓW NA ZMNIEJSZENIE STRESU 

Długotrwały stres i napięcie może także prowadzić do zapalenia i infekcji w całym naszym ciele. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas może to prowadzić nawet do bardzo poważnych chorób takich jak zapalenia stawów, czy nawet nowotwór.

Jak widać skutki ciągłego stresu, życia w biegu i napięciu nie są błahe. Choć bardzo często je bagatelizujemy, mogą one odezwać się w najmniej oczekiwanym momencie, jednak wtedy może być już za późno. Dobrze jest zatem zadbać o to, by ograniczać stres do minimum i starać się nieco odmienić złe nawyki, które niszczą nasze zdrowie. Chwila relaksu to z pewnością nie jest czas zmarnowany i warto go wygospodarować w ciągu całego dnia.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Środa 18.03.2015 (aktualizacja: 2015-03-18)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
netaszczepanik
ja nie mam problemów ze stresem od kiedy zaczęłam korzystac z porad na tej stronie
http://shareinfo.pl/nie-radzisz-sobie-ze-stresem-wyprobuj-11-domowych-sposobow-na-jego-skuteczne-zwalczanie/
Dodano: 2018-01-17 21:22:08 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×