Jak mróz wpływa na Twoje samopoczucie?

Zobacz, jak niskie temperatury i mroźna aura wpływają na Twoje codzienne sprawy!

wlywmrozu.jpg

Światło reguluje wszystkie procesy w organizmie. Dlatego kiedy nam go brakuje, zaczynamy czuć się coraz gorzej. Mroźna pogoda ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie- okazuje się, że w niektórych sytuacjach może to być wpływ... pozytywny! 

1.Nie taka zima zła... Mimo że mróz sprawia, że jesteśmy zirytowani, podobnie działają upały! Okazuje się, że człowiek źle funkcjonuje w każdej skrajnej temperaturze. Dlatego właśnie najlepiej czujemy się wiosną.

2.Mózg. Mroźna pogoda ma ogromny wpływ na działanie naszego mózgu. W okresie zimowym dochodzi do spadku poziomu niektórych hormonów, między innymi dopaminy, serotoniny i beta-endorfiny, przez co pogarsza się nasza sprawność intelektualna. Serotonina reguluje temperaturę ciała i ciśnienie tętnicze krwi- jej brak wpływa na samopoczucie. Ze względu na jej deficyt zimą, obserwuje się wzrost zachorowań na depresję.

3. Melatonina. Kiedy robi się ciemno i zimno, zaczynamy czuć się senni i ociężali. Wysoki poziom melatoniny zimą hamuje czynności tarczycy, co prowadzi do zwolnienia metabolizmu. Dlatego zimą warto pamiętać o odpowiedniej diecie- najlepiej spożywać pięć, pełnowartościowych posiłków dziennie. 

4. Mróz dobry dla zdrowia! Okazuje się, że po mroźnej zimie mniej chorujemy. Duże mrozy zabijają wiele drobnoustrojów i patogenów, które zagrażają naszemu zdrowiu. Pamiętaj, aby mimo niskiej temperatury przebywać jakiś czas na dworze- chłodne powietrze sprawi, że dotlenisz organizm.

5. Agresja. Czy wiedziałaś, że zima ma pozytywny wpływ na nasze nieokiełznane nerwy? Agresja pojawia się u ludzi dużo częściej w upalne niż w chłodne dni. Zauważ, że kierowcy stojący w korku dużo częściej trąbią i denerwują się latem! Dotyczy to także kłótni i zamieszek ulicznych.

Mimo że większość z nas nie lubi zimnych temperatur, niestety trzeba się do nich przyzwyczaić. Pamiętaj, że zimę można oswoić! Wystarczy, że zadbasz o to, aby przedostało się do niej trochę lata. Jak to zrobić? Jedz dużo owoców bogatych w witaminy i składniki odżywcze i nie unikaj światła- korzystaj z każdych promieni słonecznych. Wystarczy, że ciepło się ubierzesz i wyjdziesz na dłuższy spacer- od razu odczujesz poprawę samopoczucia.

A Ty jak radzisz sobie z zimą?

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Czwartek 12.01.2017 (aktualizacja: 2017-01-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×