Jak należy zachować się podczas burzy?

Czy Ty też zawsze na dźwięk pierwszego grzmotu uciekasz do łazienki i chowasz się w wannie? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Już nie musisz tego robić. Przeczytaj wskazówki, jak zachować się podczas burzy, aby nie stała Ci się krzywda.

iStock_26857377_SMALL (1).jpg

Pojedyncze uderzenie pioruna to 125 mln woltów przechodzące przez Twoje ciało. Taka dawka elektryczności wystarczyłaby na zasilenie 100-watowej żarówki non stop, przez trzy miesiące. Uderzenie pioruna zabrało na tamten świat  setki osób. Przygotowałyśmy dla Ciebie zbiór wskazówek, które pozwolą Ci uniknąć spotkania z piorunem. 

Najbardziej narażeni na porażenie są zwierzęta i ludzie, którzy znajdują się na otwartej przestrzeni. Dzieje się tak dlatego, że są najwyższym punktem, w który może uderzyć piorun. Podstawową zasadą, która towarzyszy każdemu człowiekowi od dziecka jest niechowanie się pod drzewem podczas burzy! To prawda. Piorun może uderzyć w drzewo, a prąd przepłynie do ziemi przez pień.

Jeżeli jesteś w domu, unikaj przebywania w pobliżu rzeczy, które przewodzą prąd. Kaloryfery, zlewy kuchenne, rury metalowe mogą stanowić dla Ciebie zagrożenie podczas burzy. Pamiętaj też o powyłączaniu wszystkich kabli, które znajdują się w gniazdkach. Nie używaj również urządzeń elektrycznych, które są podłączone do gniazdka np. elektrycznych szczoteczek do zębów czy suszarki do włosów. Jeżeli możesz, wyłącz również telefon. Jeśli burza zastała Cię podróżującą w samochodzie, absolutnie z niego nie uciekaj! Samochód jest tak zwaną klatką Faraday'a i świetną tarczą ochronną przed uderzeniem pioruna. Woda jest doskonałym przewodnikiem elektryczności więc, jeśli akurat jesteś na romantycznym spotkaniu na łódce, jak najszybciej dobijcie do brzegu. Kąpiele w morzu albo w jeziorze podczas burzy również nie powinny Cię kusić.

JAK OBLICZYĆ JAK DALEKO JEST BURZA?

Pamiętaj, że przed burzą powinnaś się schronić, zanim zacznie padać deszcz. Piorun może nas porazić dużo wcześniej. Obliczenie, jak daleko jest burza, nie jest trudne. Określa się to, mnożąc liczbę sekund, jaka upłynęła od ujrzenia błyskawicy, do momentu usłyszenia grzmotu przez 330.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Piątek 26.08.2016 (aktualizacja: 2016-08-26)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×
  • Bezpieczna majówka

    Bezpieczna majówka

    No i po zimie, którą mieliśmy tej wiosny. Spragnieni ciepła i chwil na świeżym powietrzu nieśmiało wychodzimy z domów, by łapać pierwsze promienie słońca i oddychać pełną piersią.… czytaj więcej

  • Cel, pal!

    strzelec

    Budowa, omówienie sposobów działania oraz zasady bezpiecznego posługiwania się wybranych jednostek broni palnej (bojowej, sportowej, myśliwskiej, sygnałowej, gazowej, alarmowej). Omówienie… czytaj więcej