Jak powinno się parzyć zioła? Oto kilka cennych rad

Różnego rodzaju zioła coraz częściej goszczą w naszej kuchni, czy jednak na pewno wiemy jak powinniśmy je prawidłowo zaparzać?

jak parzyć zioła.jpg

Jak powinno się parzyć zioła? Oto kilka cennych rad

 

Zioła często goszczą w naszych kuchniach i oprócz tego, że są traktowane jako dodatki do potraw i przyprawy, to bardzo często parzy się je, by pomogły w walce z niejedną dolegliwością. Choć może sięwydawać, że w parzeniu ziół nie ma żadnej filozofii warto zapamiętać kilka ważnych rzeczy, które sprawią, że będziemy robić to prawidłowo i dzięki temu zioła będą naprawdę skutecznie.

Zobacz też: ZWALCZ WIRUSY ZIOŁOWYMI INHALACJAMI! 

Przede wszystkim trzeba trzymać się zasady, że nie wolno parzyć ziół, których pochodzenia, czy działania nie znamy. Zioła mogą naprawdę w bardzo różny sposób oddziaływać na nasz organizm, niektórzy, zapewne słusznie, uważają, że są one jak lekarstwa i tak właśnie należy się z nimi obchodzić.

Ważne jest, by wiedzieć jakie reakcje zachodzą podczas parzenia ziół. To pomoże nam zrozumieć, dlaczego tak istotne jest to, by wykonywać tę czynność prawidłowo. Otóż, gdy zaparzamy liście i kwiaty uwalniają się z nich związki cukrów, zawarte w nich witaminy, czy minerały. To właśnie one nadają ziołom tę niezwykłą, często leczniczą moc.

jak parzyć zioła.jpg

Zioła mogą mieć bardzo wiele zastosowań

 

Jednym z głównych składników ziół są także olejki eteryczne, które często mają lecznicze właściwości. One także nadają naszym naparom charakterystycznego smaku i aromatu, dlatego warto umieć je zatrzymać i wyciągnąć z nich jak najwięcej. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad prawidłowego parzenia ziół, oto one.

Jak zatem prawidłowo parzyć zioła? 

By zachować wszystkie aromaty ziół oraz ich najlepsze właściwości należy mieszankę ziół zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą. To bardzo ważne, gdyż dzięki temu olejki eteryczne uwolnią się i oddadzą do wody cały swój potencjał. Bardzo istotne jest także to, by od razu po zalaniu przykryć napar z ziół. To wprawi, że wszystkie dobroczynne składniki nie ulotnią się razem z parą, tylko pozostaną w przygotowanym przez nas naparze, a przecież właśnie o to nam chodzi. 

Ważne jest także, szczególnie kiedy chcemy stworzyć lecznicze mieszanki ziół, by odpowiednio je komponować, by wzajemnie się uzupełniały. Do tego potrzebna jest wiedza, dlatego jeśli jej nie posiadamy dobrze jest skonsultować to z lekarzem lub zielarzem.

 

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Sobota 31.01.2015 (aktualizacja: 2015-01-31)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
anka7
W jakiej postaci powinno stosować się zioła? Czy taka postać- https://herblive.com/schizandra_plus_herbalife.html jest dobrym rozwiązaniem?
Dodano: 2018-05-16 19:05:35 Zgłoś nadużycie