Jak pozbyć się osadu z zębów?

Osad na zębach jest Twoim odwiecznym problemem? Zobacz, jakie są przyczyny jego powstawania i co robić by się go pozbyć.

Jak pozbyć się osadu z zębów?

Jak pozbyć się osadu z zębów?

Osad nazębny to zgromadzone bakterie, ich obumarłe szczątki i cząstki jedzenia przyczepione do Twoich zębów. Jest to dość wstrętna przypadłość, więc jeżeli osad nie będzie usuwany regularnie i zawczasu, może to doprowadzić do powstania kamienia nazębnego. Usuwanie osadu należy do najłatwiejszych rzeczy jakie możesz zrobić osobiście. Potrzebujesz jedynie środków do jego usuwania, czasu i staranności.

Przyczyn żółtych zębów jest wiele, jednak najczęstszą i potwierdzoną jest palenie papierosów, oraz nagminne picie kawy i herbaty. Kolejnym czynnikiem, który prowadzi do żółknięcia zębów jest nierzadkie zażywanie antybiotyków w okresie dojrzewania, oraz zbyt częste stosowanie fluoru.

W dzisiejszych czasach istnieją zaawansowane metody usuwania osadu i kamienia nazębnego oraz wybielania zębów w gabinetach stomatologicznych, gdzie mamy zapewnioną profesjonalną opiekę, jak też pewny efekt, choć największą wadą tych zabiegów jest ich duży koszt. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy istnieją skuteczne, a zarazem bezpieczne domowe sposoby usuwania osadu z zębów?
Zobaczcie!

Podstawowym i najprostszym sposobem zapobiegania osadowi jest mycie zębów. Może wydawać się to oczywiste, jednak wiele osób nie robi tego tak często i dokładnie jak trzeba. Podczas szczotkowania zębów należy zawsze stosować małe, okrężne ruchy i upewnić się, że we wszystkie miejsca docierasz równomiernie. Powinnaś myć zęby co najmniej 2 - 3 razy dziennie przynajmniej przez 5 minut. Świetnym wynalazkiem jest szczoteczka elektryczna - o wiele bardziej dokładna niż klasyczna. Nie tylko zapobiega powstawaniu osadu, ale też pomaga likwidować ten, który już zdążył narosnąć.

Jak pozbyć się osadu z zębów?

Jak pozbyć się osadu z zębów?


Należy użyć również nici dentystycznej. Bakterie powodujące osad gromadzą się także między zębami, dlatego nitkowanie jest równie ważne w walce z kamieniem nazębnym. Nici dentystycznej należy używać przynajmniej raz dziennie.

By usunąć osad użyj także tabletek wybarwiających,
które pomogą w dokładnym jego zlokalizowaniu. Ich działanie polega na tym, że pokazują Tobie dokładne miejsca, w których nagromadził się osad i które miejsca ominęłaś podczas szczotkowania zębów, poprzez zabarwienie osadu na czerwono. Łatwiej walczyć z osadem, kiedy wiesz gdzie się znajduje. Tabletki wybarwiające są całkowicie bezpieczne i dostępne w każdej aptece.

Płukanie jamy ustnej płynem jest najprostszym sposobem na pozbycie się bakterii i cząstek jedzenia, które mogą zalegać na zębach. Jeśli nie posiadasz płynu, możesz również użyć zwykłej wody - ta prosta czynność pozwoli Ci pozbyć się z zębów cząstek jedzenia.

To co jesz i pijesz może przyczyniać się do mnożenia się bakterii w jamie ustnej. Przede wszystkim ogranicz cukier i słodycze, dzięki którym bakterie szybko się rozwijają. Przebarwienia na zębach tworzą się także od herbaty, kawy i czerwonego wina. Jeśli nie możesz obejść się bez tych napojów, postaraj się przynajmniej wypłukać zęby po ich spożyciu.

Papierosy odstaw na bok, a kamień nazębny nie będzie tak wielki jak do tej pory. Osad na zębach tytoniowych nałogowców jest dużo ciemniejszy, a zęby zmieniają barwę na żółtą - tego problemu trudno się pozbyć.

Regularnie chodź do dentysty, bo podstawą zdrowych zębów jest profilaktyka. W gabinecie możesz usunąć nalot, kamień, a następnie użyć płynu wybielającego i utrwalającego.

A Wy jak dbacie o swoje zęby?


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Shutterstock


Dodał(a): Ania Twarowska , Poniedziałek 10.02.2014 (aktualizacja: 2014-02-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Anonim
Nie powinno sie myć zębów ruchem okrężnym ponieważ prowadzi to do stopniowego ,,opuszczania,, dziąseł a w konsekwencji do odsłonięcia nerwów i parodontozy . Zaleca sie mycie zębów sposobem ,,wymiatania,, który,,naciąga,, dziąsła na zęby i prowadzi do lepszego ukrwienia dziąseł.
Dodano: 2016-12-22 12:41:10 Zgłoś nadużycie
Anonim
Ani kamienia, ani osadu nazębnego lepiej nie usuwać samemu w domowych warunkach! Można tylko sobie zaszkodzić!!! Ja usuwam kamień tak gdzieś raz na pół roku. Piję dużo kawy i niestety palę papierosy, więc bez tego moje zęby byłyby chyba czarne!! Płacę coś około 150 zł, oczywiście prywatnie, bo na NFZ się jakoś boję… Przy metrze Słodowiec w White Dental Clinic robią to naprawdę sprawnie, szybko i dokładnie, więc polecam jak ktoś jest z Warszawy. Bałabym się sama eksperymentować ze swoimi zębami…
Dodano: 2016-11-28 15:23:50 Zgłoś nadużycie
Anonim
Poradnik dla idiotów. Jak mieć cały czas czyste zęby? Myć zęby, im częściej tym czystsze będą. Proponuję trzymać poziom i napisać instrukcję do papieru toaletowego bo pewnie Ci co to czytają podcierają się jeszcze liściami.
Dodano: 2016-09-10 09:50:04 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×